
Как измамници използват лицата на известни журналисти за онлайн измами
Измамници в интернет пространството все по-често използват лицата и имената на известни български журналисти и публични личности, за да рекламират фалшиви схеми за печелене на пари. Авторитетни медии и водещи стават неволни „рекламни лица“ на измами, които могат да доведат до финансови загуби или кражба на лични данни на потребителите.
Според информация на Българското национално радио, една от последните такива измами включва използването на името и образа на популярния телевизионен водещ Светослав Иванов и бившия еврокомисар Мария Габриел. Фалшивата публикация твърди, че между двамата е избухнал скандал по време на предаването „120 минути“, в което Мария Габриел уж разкрила метод как с инвестиция от 475 лева за 3-4 месеца може да се спечели милион.
„Непрекъснато получаваме сигнали за използване не само на моето лице, а и лицата на много колеги, свързани с различен тип подвеждаща информация, реклама на различни продукти. Това очевидно се изработва в чужбина, очевидно се използва изкуствен интелект. Дори напоследък започнаха да се появяват дийпфейк видеоклипове, в които аз съобщавам новина, която няма нищо общо с реалността,“ споделя пред БНР Светослав Иванов.
Изкуственият интелект улеснява измамниците
Експертът по киберсигурност Явор Колев коментира пред БНР, че с навлизането на генеративния изкуствен интелект създаването на фалшиво съдържание с висока степен на реализъм е станало прекалено лесно и евтино. Това създава сериозни предизвикателства при борбата с подобни измами.
„Правната рамка се движи много по-бавно от развитието на технологиите. Технологиите са едно предизвикателство пред правото – постоянно трябва да го развиваме. Трябва да се отдели много сериозно внимание на това,“ подчертава Колев.
По думите му, един от основните проблеми е огромният брой сайтове в интернет пространството, което прави проследяването на подобни измами изключително трудно, а в повечето случаи – невъзможно.
Проблеми със законодателството
През миналата година е имало законови предложения от депутати от ПП-ДБ за ограничаване на достъпа до интернет страници, разпространяващи подобни измами. Критиките обаче, че това може да доведе до цензура и преследване на журналисти от държавни органи, са спрели промените в Закона за електронните съобщения още на ниво дебати.
На ниво Европейски съюз досега интернет сайтове са блокирани само ако са част от санкционните пакети срещу Русия. Основното усилие за борба с фалшивите новини и публикации остава процедурата за проверка на фактите. Новата директива за изкуствения интелект въвежда някои забрани за ползването му за определени сфери, но проблемът с измамите остава.
Светослав Иванов смята, че в тези условия всеки потребител трябва да бъде изключително внимателен с информацията, която консумира от интернет: „Информацията е като храненето – както внимаваме какво ядем, така трябва да внимаваме и на какво вярваме, каква информация консумираме. Вярвам, че ще изградим имунитет постепенно. Но се нуждаем и от помощ, особено в социалните мрежи.“
Dunavmost.com