
Процедурата за проверка на изборните резултати продължава с нови усложнения
Централната избирателна комисия (ЦИК) е изпратила официално искане към съответните общински администрации за предоставяне на чувалите с действителните гласове. Това съобщи бившият председател на ЦИК Александър Андреев в предаването „Денят започва“ по БНТ.
„Вещите лица са уведомили Конституционния съд за липсата на действителни гласове и невъзможността да бъдат установени в тези чували, които бяха посочени в писмото на „Информационно обслужване“. Със свое определение от 21 януари Конституционният съд е предприел официална процедура, за да ги изиска от ЦИК и съответно ЦИК е отправила своето искане към съответните общински администрации, които от своя страна са отговорили, че те други книжа нямат. В тази връзка са отговорили, че са изпратили само това, което са открили в помещенията, където се съхраняват“, заяви бившият председател на ЦИК Александър Андреев.
Експертите не са усетили натиск при изслушването
Андреев коментира, че експертите, които бяха изслушани вчера в Народното събрание, не са почувствали натиск по време на процедурата. По думите му, въпросите, които са били зададени, са имали за цел да изяснят как е протекла цялата процедура по установяване на различията в действителните гласове в секциите, определени от Конституционния съд за проверка.
„Разбира се, имаше неадекватни позиции, от гледна точка на това, че на определени въпроси явно се появяваше неразбирането между действителни гласове и бюлетини и какво означава повторно преброяване. Аз го отдавам на факта, че една голяма част от въпросите бяха поставени, за да може и хората, които гледат заседанието да могат да получат по-широка представа за това, което се е случило. Фактът, че не са открити действителни гласове в чувалите, разбира се няма как вещите лица да посочат нещо различно от това, че те не са намерени в самия чувал, а цифрово изражение на това е една нула“, обясни той.
Намеса в работата на Конституционния съд
Бившият председател на ЦИК критикува и декларацията на парламента, с която се призовават членовете на Конституционния съд да предоставят публичност на всички документи, свързани с конституционното дело по оспорването на последните парламентарни избори.
„Аз лично считам, че Конституционният съд не трябва по никакъв начин да бъде пресиран и да бъдат поставяни изисквания към неговата работа“, подчерта Андреев.
Относно възможността за преброяване на всички изборни секции, бившият председател на ЦИК изрази мнение, че това би бил изключително дълъг процес: „За мен лично това ще е прекалено дълъг процес. Видяхме с 2204 секции колко дълго време продължи цялостната процедура по изнасянето. Представете си ако това бъдат още 10 хиляди секции, които трябва да бъдат преброени. Мисля, че това не може и не би следвало да бъде направено.“
Dunavmost.com