
Бившият министър на отбраната анализира възможните сценарии за международно военно присъствие
Бившият министър на отбраната Ангел Найденов направи задълбочен анализ на възможностите за изпращане на чуждестранен военен контингент в Украйна. В интервю за предаването „Денят на живо“ той очерта три възможни сценария за международно военно присъствие в страната.
„Когато се говори за мироопазващи части, следва да има споразумение за прекратяване на военните действия“, поясни Найденов. Според него тези части биха били разположени по фронтовата линия с цел разделяне на враждуващите страни.
Прикриващи сили
Военният експерт посочи, че най-вероятният сценарий е изпращането на прикриващи сили. „Струва ми се, че замисълът е за по-скоро за така наречените прикриващи сили с численост от около 30 000 души, разположени в големи градове или обекти от критичната инфраструктура на Украйна – по-далеч от фронтовата линия“, обясни Найденов.
Възпиращи сили
Третият вариант, който бившият министър представи, са възпиращите сили. „Те имат задачата да отразят и променят баланса на силите на място. Те разполагат с тежко въоръжение“, допълни той.
Позицията на България
На фона на тези възможности, 51-вото Народно събрание прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. Ангел Найденов коментира, че „документът удовлетворява очакванията и разсейва страховете на групите, които са се опасявали, че български войници ще бъдат пратени в Украйна„.
Същевременно той подчерта, че декларацията оставя отворена възможността за участие на България в международна операция, ако такова решение бъде взето в рамките на организациите, в които страната членува. Въпреки това, според експерта, както НАТО и Европейският съюз изключват изпращането на военен контингент, така и евентуална резолюция на Съвета за сигурност на ООН би била блокирана от Москва.
Dunavmost.com