
ДБ готова да подкрепи правителствени политики, които интегрират страната в Европейското ядро
Представителката на Изпълнителния съвет на „Да, България“ Антоанета Цонева заяви категорично позицията на „Демократична България“ относно готовността им да подкрепят определени правителствени политики. В предаването „Офанзива с Любомир Огнянов“ по NOVA тя подчерта: „ДБ винаги е готова да подкрепи онези правителствени политики, които защитават безусловно интегрирането на страната ни в ядрото на Европа„.
Цонева разясни, че формацията ѝ не се намира „на резервната скамейка“ по важни теми като присъединяването към еврозоната и не възнамерява да заместват други политически субекти. Тя припомни историята на преговорите за съставяне на правителство: „Ако изобщо започне такъв разговор – ние трябва да се върнем към момента, в който бяхме на масата на преговорите за съставяне на кабинет и тези преговори бяха прекъснати, защото условията, при които ние можехме да влезем в това управление не бяха възприети от ГЕРБ към момента“.
Представителката на „Да, България“ категорично отхвърли спекулациите, че формацията ѝ е била отстранена от разговорите заради премиера Росен Желязков. Според нея основната причина е била различията по отношение на мерките за ограничаване на нелегитимните влияния. „Преговорите с нас приключиха, защото условията, свързани с ограничаването на нелегитимните влияния, истинският санитарен кордон, за който ние се борихме, не бяха възприети по никакъв начин. И това клати лодката“, обясни Цонева.
Напрежение около регулаторните органи
Антоанета Цонева коментира и актуалното напрежение между управляващите и опозицията относно избора на регулаторни органи. „Няма преговори и разговори в посока „плаващи мнозинства“. Онова, което мнозинството се опитва да направи в момента е да избере регулатори без участието на опозицията“, заяви тя.
Според нея основният конфликт, който дестабилизира управляващото мнозинство, е свързан с избора на председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). „Големият конфликт, който клати лодката, е свързан очевидно с избора на председателя на КЗК. Около кандидатурата на Росен Карадимов се създава много сериозно напрежение в управляващото мнозинство“, коментира представителката на „Да, България“.
Предизвикателствата пред Европа
Цонева анализира и решенията, взети на последната среща на върха на Европейския съвет в Брюксел. Според нея Европа има най-малко четири големи задачи в ситуация на усложнени евроатлантически взаимоотношения. „Америка като че ли е взела решение да се оттегли от сигурността на Европа„, посочи тя.
Първата задача на европейците според Цонева е да укрепят позициите на Украйна в бъдещи мирни преговори, тъй като „сигурността на Украйна е на практика и сигурност за Европа„. Втората задача е свързана с инвестициите в отбраната, където според нея „не става дума само за парите. Състезаваме се с времето. Нямаме 10 или 20 години, за да можем да разширим, надградим и осъществим такъв мащабен проект, за да можем да постигнем стратегическа военна автономия на континента“.
Позицията по отношение на Украйна
По отношение на позицията на България към конфликта в Украйна, Цонева подчерта, че външната политика се определя от Министерския съвет. „Онова, което казва премиерът е важно. Става въпрос за участието му в извънредния Европейски съвет и това, че България е страна и участва в тази резолюция. Това е единствено важното и легитимно послание, което в момента определя политиката на страната ни по тази тема, свързана с сигурността на Европа и с начина, по който трябва да бъде подкрепена Украйна„, категорична бе тя.
Цонева коментира и различаващите се позиции на президента Румен Радев, като отбеляза: „Да, разбираме въпроса за това, че президентът взема една позиция, която вероятно разколебава една част от хората за това всъщност какъв мир искаме? Искаме мир, който представлява капитулация на Украйна или искаме мир, който е дългосрочен и с гаранции за сигурността на Киев и Европа.“
Тя изрази несъгласие с опростеното разделяне на политиците на „военнолюбци“ и „миролюбци“. „Забелязвам, че в публичното пространство се злоупотребява с етикетирането – хората и политическите партии разделят на такива, които били военнолюбци и на такива, които били миролюбци. Не. Всички искаме мир. Въпросът е какъв мир„, подчерта Цонева.
Относно евентуално мирно споразумение между Русия и Украйна, тя посочи, че позицията на „Демократична България“ е категорично изразена в наскоро публикувана декларация. „Смятам, че това е и националният ни интерес. Всички решения, в които България взима участие, следва да защитават националния ни интерес. А той, в ситуация като тази, е да бъдем в ядрото от страни, които взимат решения за начина, по който да бъдат осигурени гаранциите за постигането на мир от една страна и сигурността на Европа – от друга“, заключи Антоанета Цонева.
Dunavmost.com