
Бившият правосъден министър и кандидат за омбудсман сравни писмото на Софийската градска прокуратура до КС със „специализираната операция“ в Украйна
Конституционният съд, като един от малкото незасегнати досега бастиони в държавата, вече е подложен на натиск от страна на прокуратурата. Това заяви бившият министър на правосъдието и кандидат за омбудсман Антон Станков в ефира на предаването „Денят на живо“ по NOVA NEWS, коментирайки разразилия се спор между Конституционния съд и прокуратурата относно делото за изборните документи.
„Конституционният съд беше от малкото бастиони, които не бяха атакувани, но сега виждаме, че най-вероятно е обект на някоя прокурорска проверка. Това е много жалко, защото прокуратурата демонстрира, че се политизира и е инструмент за намиране на политически решения“, заяви Станков в студиото на NOVA NEWS.
Според него, случващото се представлява безпрецедентен случай в българската политическа история, а писмото, изпратено от Софийската градска прокуратура до Конституционния съд, може да бъде сравнено със ситуацията в Украйна.
„Писмото на Софийската градска прокуратура може да бъде оприличено на специализираната операцията, която се провежда в Украйна – една война, която не искаме да наречем война. Едно писмо, което упражнява сериозен политически натиск върху дейността на Конституционния съд“, добави бившият правосъден министър.
Правомощията на прокуратурата са ограничени
Антон Станков подчерта, че прокуратурата има право да разследва извършването на престъпления от конкретни лица, но в настоящия случай изглежда, че действията ѝ са насочени директно срещу самия Конституционен съд.
„Прокуратурата има право да разследва извършването на престъпления от конкретни лица. Ако има съмнения и събрани доказателства за извършване на изборни фалшификации, трябва да бъдат класифицирани по определени текстове от НК и да се образува производство срещу определени лица. В случая оставам с впечатлението, че мишената е КС, което говори за явни политически намерения от страна на прокуратурата“, уточни той.
Бившият министър на правосъдието категорично заяви, че не трябва да се намесваме в работата на Конституционния съд и да правим прибързани коментари преди да е налице крайно решение.
„Не може да се месим с работата на Конституционния съд. Не сме запознати с мотивите, с експертизите, с евентуалното решение. Всяко едно произнасяне предварително би било прибързано и неправилно“, подчерта Станков.
Визията му за поста омбудсман
Коментирайки кандидатурата си за поста омбудсман, Антон Станков отбеляза, че институцията е доказала способността си да функционира дори без официално ръководство в продължение на цяла година.
„Институцията доказа, че може да работи и без ръководство цяла една година. Основната функция на омбудсмана е да защитава правата на гражданите пред администрацията. Това е на пръв поглед, но в същото време омбудсманът допринася за усъвършенстване на държавната администрация“, сподели кандидатът за омбудсман.
Станков изрази желание да продължи работата на своята предшественичка, като подчерта: „Аз бих се радвал, ако мога да продължа това, което Диана Ковачева направи. Огласяването е едно от оръжията на омбудсмана“. Той категорично отхвърли идеята, че се стреми към поста с цел да стане потенциален кандидат за министър-председател. „Не ме съблазни, че омбудсманът е потенциален кандидат за премиер. Не ми е това целта. Имам достатъчно опит и знам какво мога“, заяви в заключение Антон Станков.
Dunavmost.com