
Ако бюджетът е добър за България, ще го подкрепим, но този не е добър, заяви съпредседателят на ПП-ДБ
Асен Василев, бивш финансов министър и съпредседател на ПП-ДБ, отправи остра критика към предложения държавен бюджет, който според него е конструиран в полза на определени сектори и не отговаря на националните интереси. В интервю за Българското национално радио политикът заяви категорично, че неговата формация би подкрепила фискалната рамка само при условие, че тя е полезна за България.
„Със сигурност България трябва да стане член на еврозона и това ни поставя в сърцето на Европа. Дадохме заявка да подкрепим бюджета, но имаше едно условие – да няма големи глупости“, заяви Василев в ефира на БНР.
Бившият вицепремиер изрази сериозни опасения относно разпределението на средствата, посочвайки, че новият бюджет е създаден с цел да облагодетелства определени сектори за сметка на обикновените граждани.
„Разходите се вдигаха с 8 милиарда лева в последните години, сега се вдигат с 18 милиарда лева, което е повече отколкото са последните две години взети заедно. Ако 8 милиарда лева помпат инфлацията, а 18 милиарда лева? Тази логика не работи за малка затворена икономика. И от 18 милиарда лева няма и лев за младите семейства“, аргументира позицията си съпредседателят на ПП-ДБ.
Отговор на обвиненията за „лошо наследство“
Василев категорично отхвърли обвиненията, че настоящият бюджет е резултат от неговото управление на финансовото министерство. Той посочи, че социалните разходи, за които е критикуван, възлизат на 4,5 милиарда лева, от които пенсиите са 1,5 милиарда лева. В същото време, според него, естественият ръст на приходите е около 6 милиарда лева.
„Теменужка Петкова е напред с материала, има 1,5 милиарда лева повече за харчене, ще получи като приходи, отколкото заложените социални разходи„, коментира Василев.
По отношение на твърденията за неразплатени задължения от миналата година, бившият финансов министър разясни: „Реално фактурираното е за над 1 милиард лева, някой имал да взема. Но като не е свършена работата и не е издадена фактура, това не съществува“.
Разходи за отбрана с визия, не с проценти
Асен Василев изрази принципна подкрепа за увеличаването на средствата за отбрана, но подчерта необходимостта от стратегически подход. Според него, през 2021 и 2022 година бюджетите за отбрана са следвали целта от 2% от БВП, но средствата не са били усвоени поради липса на проектна готовност.
„Важно е да видим Министерство на отбраната къде стои с проектната готовност. Вече 2% получават редовно, заплатите се вдигнаха и това е нормално и добро. Но да се види интегрирана визия България как се пази, строи ли се щит по източния вал на Черно море, откъдето е заплахата“, заяви политикът.
Той подчерта необходимостта от ясна стратегия, която да включва и българския военно-промишлен комплекс, преди да се обсъждат конкретни проценти от БВП за отбрана.
България в сърцето на Европа
По отношение на европейската интеграция, Василев припомни активната роля на страната ни по време на правителството с премиер Николай Денков.
„Изиграхме ключова роля за решенията за Украйна и санкциите на Русия. Когато се заговори за обща отбранителна стратегия, Денков беше от малкото поканени премиери в Париж, точно защото България е имала, надявам се и да има активна позиция, че Европа трябва да има силна отбрана и опростен начин на взимане на решения„, заяви Василев.
Той обясни, че в момента вземането на решения в ЕС отнема между 6 и 18 месеца в нормални условия, а при кризисни ситуации – няколко седмици вместо очакваните 24 часа.
Dunavmost.com