
Министърът на отбраната настоява за увеличение на военния бюджет до 3% до 2032 година
Няма извънредна ситуация или непосредствена заплаха за националната сигурност на България, но международната обстановка се променя динамично, което налага сериозен анализ и преоценка на приоритетите в отбранителната политика. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в ефира на NOVA след проведеното заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет.
Съветът по сигурността, свикан от министър-председателя Росен Желязков, е обсъдил темата „Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност“.
„Няма никаква извънредна ситуация или заплаха за националната ни сигурност, за да свикаме този Съвет по сигурността, но има действително много динамични промени в международната среда за сигурност, които налагаха Съветът по сигурността да се събере и да ги обсъди“, заяви Запрянов.
Ключови предизвикателства пред България
Министърът на отбраната подчерта, че фокусът на обсъжданията е бил върху войната в Украйна и свързаните с нея предизвикателства, включително различията в подходите между новата администрация на САЩ и европейските съюзници относно постигането на мир.
„В тази ситуация ние смятаме, че България е заинтересована да съхрани единството в НАТО и присъствието на Съединените щати в осигуряването сигурността на Европа като ключова задача“, подчерта Запрянов.
Той отбеляза, че САЩ остават основен гарант за сигурността в Европа, но същевременно е необходимо да се вземат предвид предупрежденията от американска страна, че европейските държави трябва да поемат по-голяма отговорност за собствената си отбрана.
Необходимост от увеличение на военните разходи
Запрянов беше категоричен, че „България не може да остане на 2% военни разходи“. Според неговите изчисления страната ни трябва да увеличи военния си бюджет до 2,5%, а след това да се стреми до 2032 година да достигне 3%, ако иска да ускори процеса на модернизация и превъоръжаване на армията.
Министърът подчерта, че такива мерки са необходими както за засилване на националната отбрана, така и за по-голям принос към европейския стълб в НАТО.
По-рано същия ден председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи план за превъоръжаването на Европейския съюз, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години.
Различия в подходите към конфликта в Украйна
Запрянов коментира и различията в подходите към конфликта в Украйна, като отбеляза, че европейската позиция е за договаряне на мир с участието на всички страни – Русия, Украйна, Европейски съюз и САЩ, със стабилни гаранции за сигурност в дългосрочен план.
Относно възможността Европа да замени САЩ в подкрепата за Украйна, ако новата американска администрация прекрати помощта, министърът на отбраната беше песимистичен: „Трудно е някой да замени Съединените щати и тяхната помощ в момента изцяло“.
Запрянов привлече внимание и към действията на Русия, която според него в момента създава още 15 дивизии и две армии, и ще увеличи военния си потенциал до 1 милион и 500 хиляди души.
Dunavmost.com