
Днес ще бъдат изложени предмети, които облекчават труда на жената
По повод Международния ден на жената всички дами могат да разгледат безплатно експозицията на Националния политехнически музей (НПТМ) днес, 8 март, съобщиха от екипа на културната институция за БТА.
За празника музеят е подготвил специална изложба, представяща предмети, които са революционизирали ежедневието на жените и са облекчили техния домакински труд. Посетителите могат да разгледат интересни експонати като ръчни мелнички за кафе и орехи, спиртни ютии, машини за рязане на юфка и приготвяне на сладолед. Особено впечатляващи са редките модели перални машини и прахосмукачки, които функционират без използването на електричество.
Шевните машини – символ на независимост
В експозицията специално място е отделено за шевните машини, които се превръщат в истински символ на женската независимост и индивидуален стил. Появата им в средата на XIX век коренно променя статута на жените, давайки им възможност да работят и да печелят собствени доходи. Това им позволява да участват активно в индустриалната революция и работническите движения на своето време.
Благодарение на шевните машини жените получават по-голям контрол върху собствения си външен вид и възможност да изразяват по-свободно своя стил и индивидуалност.
Пишещите машини – инструмент за професионална реализация
Впечатляваща част от изложбата е богатата колекция от пишещи машини, които имат изключително важна роля за професионалната реализация на жените. С появата на тези устройства дамите започват да работят като машинописки, стенографи и секретарки в области като бизнеса, правото и журналистиката – професии, които дотогава са били считани за изцяло мъжко поприще.
Тези нови възможности за професионална реализация намаляват финансовата зависимост на жените от техните бащи или съпрузи и им отварят врати към нови кариерни пътища, посочват от Националния политехнически музей.
Проф. Елисавета Карамихайлова – пионер в българската наука
Посетителите на музея ще имат възможност да научат повече за живота и научните постижения на една от най-значимите личности в българската физика – професор Елисавета Карамихайлова. В епоха, когато науката е била считана за изцяло мъжка територия, а жените не са били приемани като подходящи за научна работа, тя успява да докаже точно обратното със своите значими приноси.
За нейния принос и човешки качества академик Христо Я. Христов споделя: „От нея трябва да се поучим на това, как трябва да се уважава науката и как да се обичат хората“.
Музикални механизми с интересна история
Експозицията включва и разнообразни музикални механизми и инструменти, които пренасят посетителите в епоха, когато музиката е била съществена част от домакинската култура. Сред най-интересните експонати е механичното пиано, принадлежало на Анна Орозова – съпругата на известния казанлъшки розопроизводител и филантроп Александър Орозов.
Анна Орозова не е била само забележителна красавица, но и личност с дълбоки културни и артистични интереси. Според специалистите от музея, именно тя е вдъхновила известния български художник Иван Милев за създаването на неговата емблематична творба „Ахинора“.
Dunavmost.com