
Правителството одобри използването на дигитални активи за справяне с енергийния и валутен дефицит
Боливийската държавна енергийна компания „Ясиментос петролиферос фискалес боливианос“ (YPFB) взе безпрецедентно решение да използва криптовалута за плащане на вноса на петрол. Това се случва в момент, когато страната изпитва сериозен недостиг на долари и гориво, съобщи Българската телеграфна агенция.
Според информация, предоставена на агенция Ройтерс от говорител на компанията и високопоставен правителствен източник, въвеждането на криптовалутни плащания е отговор на все по-задълбочаващата се енергийна и валутна криза в латиноамериканската държава.
Дефицит на долари и дълги опашки за гориво
Боливия, която няма излаз на море, се бори с драстично понижение на валутните си резерви. Причината за това е продължителният спад в износа на природен газ през последните години. Кризата вече се усеща осезаемо от гражданите, които трябва да чакат на дълги опашки пред бензиностанциите, а в много части на страната се организират масови протести.
Говорителят на „Ясиментос петролиферос фискалес боливианос“ потвърди пред Ройтерс, че вече е въведена система за използване на криптовалута при внос на гориво, след като правителството официално одобри употребата на дигитални активи.
„Отсега нататък тези трансакции ще се извършват с криптовалута„, заяви говорителят, като уточни, че новата система за закупуване е специално разработена, за да подпомогне националните субсидии за горива в условията на остър недостиг на твърда валута.
От износител до вносител на енергия
Въпреки че компанията все още не е извършила реални транзакции с цифрова валута за закупуване на вносна енергия, плановете за това вече са в ход, потвърди правителственият говорител.
Ситуацията е особено парадоксална, като се има предвид, че в продължение на десетилетия Боливия беше нетен износител на енергия благодарение на значителните си запаси от природен газ. През последните години обаче страната стана зависима от вноса поради сериозен спад в местния добив на газ. Основната причина за това е липсата на открити нови големи находища, които да заменят изчерпващите се стари резерви.
Преходът към криптовалути за международни плащания може да се окаже рисков ход за Боливия, но изглежда като единствена възможност в контекста на задълбочаващата се валутна криза и нарастващите социални напрежения, породени от недостига на гориво.
Dunavmost.com