
Петиция призовава българските институции да съдействат за освобождаването на етнически българи от окупирани територии и затвори в Русия
Горица Радева, таврийска българка и кореспондент на българско издание от Украйна, е изпратила петиция до българските институции, призовавайки за активна намеса по отношение на етнически българи, попаднали в руски плен. Тя е започнала журналистическата си дейност, водена от убеждението, че „ако Русия не бъде спряна в Украйна, тя ще продължи нататък„, като изготвя репортажи след обстрели, отразява ситуацията в градовете около фронтовата линия и провежда интервюта с военни, предава NOVA.
Петицията, подадена от Радева, е породена от тревожния факт, че голям брой таврийски и бесарабски българи са задържани от руските власти, като много от тях се намират в окупираните територии. Чрез своята инициатива журналистката настоява България да поеме посредническа роля в процеса на обмен на пленници.
Особено тревожен е случаят на цивилен българин, който в продължение на две години се намира в руски плен. Мъжът е превозвал хора от окупираните територии към България преди да бъде задържан.
Драматичната история на едно семейство
Марина Петранова, която живее в България от 2017 година и има българско гражданство от 2022 година, споделя трагичната история на своя съпруг. Работейки като фелдшер, тя разказва как мъжът ѝ е бил ангажиран с превоз на хора. Въпреки че първоначално е преустановил дейността си с избухването на войната, по-късно той подновява курсовете.
„Успя да направи седем успешни курса, спасявайки хора от окупираните територии и транспортирайки ги до България, преди да изчезне„, споделя Петранова. По-късно тя научава, че съпругът ѝ е задържан от Федералната служба за сигурност на Руската федерация (ФСБ) и се намира в следствен изолатор в град Ростов.
Обвиненията срещу него са изключително тежки – тероризъм, екстремизъм и държавна измяна, за които предвидените наказания варират от 12 до 30 години затвор. Комуникацията между съпрузите в момента е възможна единствено чрез посредничеството на адвокат.
Марина Петранова е потърсила съдействие от всички възможни институции – български и украински, както и от евродепутати. Получените отговори обаче се ограничават до уверения, че случаят се следи, без конкретни действия. Според нея основен проблем е липсата на механизъм по Женевската конвенция за размяна на граждански пленници, поради което очаква по-решителна реакция от българската държава.
Dunavmost.com