През последните пет години недостигът на квалифицирани специалисти на българския пазар на труда неизменно се нарежда сред трите най-големи предизвикателства за бизнеса, а през последните години се изкачи на второ място след икономическата несигурност. Това заяви Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, в интервю за Българското национално радио. Велев говори преди форум, посветен на привеждането на образованието в съответствие с изискванията на пазара на труда, на който ще бъде представена тревожна статистика.
Според Велев от 2018 г. насам броят на завършилите професионално образование е намалял с една трета, въпреки че няма значителен спад в раждаемостта. Завършилите средно образование са намалели с 20 %, а завършилите основно образование – с 15 %. Този проблем се усложнява от влошаващото се качество на образованието, което се подчертава от резултатите на България в тестовете на PISA. В страната има два пъти повече ученици с ниски резултати от средното за ОИСР и три пъти по-малко ученици с високи резултати, като тези резултати се влошават с течение на времето.
Велев посочи, че несъответствието между структурата на професионалното образование и нуждите на пазара на труда задълбочава проблема. Области като икономика, изкуства, туризъм и услуги са пренаситени, докато в технологиите, строителството и транспорта – области, в които има голямо търсене – има недостиг на висшисти.
Translated with DeepL.com (free version)