1 min read

България загуби легендарен щангист

Двукратният олимпийски шампион Норайр Нурикян почина на 76-годишна възраст

Най-великият щангист в историята на българския спорт – Норайр Нурикян, почина на 76-годишна възраст след тежко заболяване. Легендарният спортист, известен сред близките си като Ноно, е първият олимпийски шампион на България в дисциплината вдигане на тежести и единственият ни спортист с две златни олимпийски отличия в този спорт, припомни вестник СЕГА.

Роден на 26 юли 1948 година в Сливен, Нурикян първоначално тренира баскетбол, но поради ниския си ръст се насочва към щангите. Съдбата го среща с легендарния треньор Иван Абаджиев, който по това време работи в родния му град, и така започва пътят на една от най-ярките спортни легенди на България.

Сътрудничеството между Нурикян и Абаджиев донесе на страната ни две олимпийски и две световни титли – в Мюнхен през 1972 година и в Монреал през 1976 година, когато олимпийските игри се считаха и за световни първенства. Освен това, великият щангист постигна „трипъл“ през 1976 година, когато към олимпийското злато добави и европейската титла в Берлин.

Изключителна спортна кариера

В своята впечатляваща кариера Нурикян спечели още един сребърен и два бронзови медала от световни първенства, два пъти беше вицешампион и три пъти бронзов медалист на Европа, а пет пъти триумфира на балканските първенства.

Общият брой на медалите, извоювани от него във всички състезания, достига внушителните 55, от които 27 златни, 14 сребърни и 14 бронзови. Нурикян подобри 5 световни рекорда – два в изхвърлянето и три в трибоя, който по онова време включваше три упражнения – повдигане, изхвърляне и изтласкване.

Норайр Нурикян е сред само шестима български спортисти, спечелили по две олимпийски титли, което го нарежда сред най-големите имена в историята на българския спорт.

Успешна треньорска и административна кариера

След края на състезателната си кариера, Нурикян продължи да допринася за развитието на щангите в България. Първоначално стана помощник на своя наставник Иван Абаджиев в националния отбор, а след това и старши треньор в периода 1989-1993 година. Като наставник на националния отбор, той изведе България до четири олимпийски медала на игрите в Барселона през 1992 година – златен на Иван Иванов, сребърни на Николай Пешалов и Йото Йотов, и бронзов на Стефан Ботев.

Нурикян се доказа и като опитен администратор. Работи успешно като генерален секретар на Българската федерация по вдигане на тежести от 1995 до 2004 година, беше вицепрезидент на Международната федерация от 2001 до 2005 година, а също така работи като изпълнителен директор на Спортния тотализатор. Той беше и индивидуален член на Българския олимпийски комитет.

За своите постижения Нурикян е удостоен с ордените „Герой на социалистическия труд“ и „Георги Димитров“, а през 2008 година получи и орден „Стара планина“. Избран беше за почетен професор на Ереванския университет. През 2022 година, по повод 50-годишнината от първата олимпийска титла за България във вдигането на тежести, той дари медалите си на Музея на спорта.

Освен с великите си спортни постижения, Норайр Нурикян ще бъде запомнен и с великолепното си чувство за хумор, като сладкодумен събеседник, чудесен приятел и изключително добър човек.

Dunavmost.com

Previous Story

НИМХ: Зимата на 2025 е най-студената за последните шест години

Next Story

Висшият адвокатски съвет призова прокуратурата да се извини на Конституционния съд

Latest from Blog

Киселият Гунди и рошавият Тошко Йорданов заличават партии и депутати в последните секудни

Киселият Гунди заличава партии в последните секунди. Буквално в 6 без 10. Да напомня, че същото джудже Тошко Йорданов е договорил с Пеевски Информационно обсшужване да извади депутат на ИТН от Монтана

Огромен пожар затвори летище “Хийтроу”

Полетите са спрени минимум до края на деня, засегнати са и маршрути от България Най-натовареното летище в Лондон – „Хийтроу„, беше принудително затворено след мащабен пожар в електрическа подстанция, който причини пълно
Go toTop