
Страната ни се нарежда до Австрия, Франция, Германия, Полша и Словения в развитието на високи технологии
България ще се присъедини към елитен кръг от европейски държави, след като спечели проект за изграждане на една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. В конкуренция с някои от най-развитите страни на континента, българският проект получи финансиране в размер на 90 милиона евро благодарение на съвместната работа между София Тех Парк и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT).
Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (European High-Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC JU) обяви днес държавите, които ще изградят тази стратегическа инфраструктура за ЕС. България се нарежда редом до Австрия, Франция, Германия, Полша и Словения, утвърждавайки позицията си в технологичния авангард на Европа.
Специализирани системи за изкуствен интелект
Докато Франция и Германия планират интеграция с първите в Европа екзаскейл суперкомпютри, организациите в България, Австрия, Полша и Словения ще се фокусират върху изграждането на инфраструктури със специализирани системи, оптимизирани за работа с изкуствен интелект. Това ще разшири значително високотехнологичната инфраструктура на Европейския съюз и ще подпомогне конкурентоспособността му в глобален план.
Българската фабрика, наречена BRAIN++, ще бъде разположена в София Тех Парк, като изграждането ѝ ще започне през 2026 година. Проектът включва два ключови компонента, работещи в синергия: суперкомпютър от ново поколение Discoverer++, оптимизиран със системи за изкуствен интелект, и специализиран център, предлагащ услуги на правителствени, образователни и частни организации и компании.
Лидерска позиция в изкуствения интелект
Екипът на INSAIT ще има водеща роля в разработването на генеративни модели за земно наблюдение, роботика, големи езикови модели и други приложения, които ще позиционират България като лидер в областта на изкуствения интелект в Европа.
BRAIN++ има амбициозната цел да надгради постигнатите до момента резултати в работата на INSAIT, като позиционира страната ни като регионален лидер в областта на иновациите в изкуствения интелект. Проектът ще насърчава развитието на таланти, ще подкрепя стартиращи малки и средни предприятия и изследователи, и ще стимулира напредъка в ключови сектори като роботика, индустрия, космически изследвания, здравеопазване, селско стопанство, фармация, управление на бедствия, логистика и градско планиране, както и работа с модели за приложения на българския език.
Принос към европейската иновационна екосистема
Като част от мрежата от фабрики на EuroHPC, BRAIN++ ще допринесе за развитието на стабилна европейска иновационна екосистема за научни изследвания, разработки и приложения на изкуствен интелект. Проектът ще насърчи етичните и отговорни практики при внедряването на технологията и ще стимулира сътрудничеството между академичните среди, индустрията и публичните институции.
BRAIN++ е ключов елемент от стратегията на Европейския съюз за засилване на иновациите в областта на изкуствения интелект и е в пълно съответствие с Националната стратегия за развитие на изкуствения интелект в България и Иновационната стратегия за интелигентна специализация.
Инвестиции и технологични възможности
Общият бюджет на българския център ще възлезе на 90 милиона евро, като средствата ще бъдат инвестирани в изграждане на нов усъвършенстван суперкомпютър за изкуствен интелект Discoverer++ и за създаване на самата фабрика. Правителството е демонстрирало подкрепа за спечелилия български проект с ангажимент да осигури 50% национално финансиране от 2026 година, а срокът за изпълнение на проекта е 3 години.
Екипът на съществуващия български суперкомпютър Discoverer+ ще сподели своя експертен опит в управлението на високопроизводителните изчислителни системи на новата машина. Discoverer++ ще разполага със системи за генеративни работни натоварвания с изкуствен интелект, специализирани дялове за роботика, сателитни наблюдения на космоса и приложения за бързооборотни стоки. Той ще включва и усъвършенствани и оптимизирани модули за съхранение с капацитет над 7,5 петабайта и високоскоростни взаимовръзки, позволяващи обработка и обучение на огромни модели на изкуствен интелект.
BRAIN++ предвижда създаване на модерно работно пространство, предлагащо облачно базирана среда за малки и средни предприятия, достъп до висококачествени масиви от данни, както и организиране на програми за обучение с цел развитие на квалифицирана общност от експерти в областта на изкуствения интелект в България.
Одобрените нови шест проекта, подпомагани от EuroHPC JU, ще бъдат част от мрежата от центрове за изкуствен интелект на Европа, в която вече участват седем съществуващи фабрики. Всяка от тях ще работи за развитието на иновативни разработки в тази технологична област от цяла Европа, като ще предлага на стартиращи, малки и средни предприятия, и изследователи достъп до оптимизирани за изкуствен интелект високопроизводителни изчислителни ресурси, услуги, обучения, техническа и специализирана експертиза.
Dunavmost.com