2 mins read

Бюджетът на НЗОК: Където е текло, пак ще тече

Парламентът отхвърли всички мерки за контрол на разходите в здравната система

Комисията по здравеопазването прие на второ четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 година, като отхвърли ключови механизми за контрол върху разходите. Според информация от News.bg, финансовата рамка ще бъде 9,47 милиарда лева – с над 1,3 милиарда лева повече от заложените през 2024 година средства, които въпреки това не стигнаха за изплащане на надлимитната дейност на болниците.

Най-големите пера в здравния бюджет отново са за болничната помощ – над 4,1 милиарда лева, и за лекарства – над 2,3 милиарда лева. Именно по тези направления беше оказана най-сериозна съпротива срещу опитите за въвеждане на контролни механизми.

Народните представители категорично отхвърлиха предложения от НЗОК механизъм, който предвиждаше намаляване на цените на всички клинични пътеки, ако в средата на годината бъде установен преразход на средствата за болнична помощ. Въпреки че бюджетът за болниците е със 582 милиона лева повече от предишната година, преразход почти сигурно ще има, тъй като Касата трябва да изплати 146 милиона лева надлимитна дейност от 2024 година, а лечебните заведения вероятно ще натрупат и нова такава.

Битката между болници и фармацевтичния бизнес

Български лекарски съюз (БЛС) определи предложения от НЗОК механизъм като „безпрецедентна мярка“ и насочи критиките си към решението за заплащане на биомаркери, за които са предвидени 5 милиона лева от средствата за болниците.

„Включването на тези високоспециализирани изследвания при пациентите с онкологични заболявания ще отвори Кутията на Пандора“, заяви председателят на БЛС, който дори нарече предложението „становище на един професор за един апарат в едно лечебно заведение“.

Съпротивата на лекарския съюз е разбираема, тъй като НЗОК предлага механизмът да може да се прилага и без съгласието на съсловната организация, както това се случва с фармацевтичните компании, които от години връщат пари в бюджета от преразхода за лекарства.

От своя страна фармацевтичната индустрия реагира, като обяви, че средствата за лекарства, отделени в бюджета, ще свършат на 12 септември, а оттам нататък разходите ще бъдат поемани от самите компании. За 2025 година се предвижда НЗОК да заплати лекарства на стойност близо 3,3 милиарда лева с ДДС, при предвиден бюджет от 2,3 милиарда лева. Разликата от 1 милиард лева ще бъде възстановена от фармацевтичните компании.

„На практика ние субсидираме лечението на всеки трети пациент в България“, посочиха от сектора в позиция, добавяйки, че „дупката“ в бюджета става все по-голяма с всяка изминала година.

Отхвърлени мерки за контрол

На второ четене депутатите решиха, че условията и редът за контрол по изпълнението на обемите и осигуряване на стойностите от изпълнителите на болнична медицинска помощ ще се определят в Националния рамков договор за медицинските дейности за 2023-2025 година и в анексите към него, а когато не са приети такива – с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на НЗОК.

Не беше прието и предложението на ПП-ДБ частните болници да провеждат обществени поръчки, когато разходват пари на НЗОК. Според вносителите на предложението, загубите на Касата заради непровеждането на търгове от частните лечебни заведения са 120 милиона лева годишно. Критиците твърдят, че причината за отхвърлянето на тази мярка е в лобито на частните болници сред депутатите, въпреки предупрежденията за санкции от страна на Европейската комисия.

Отхвърлена беше и друга важна мярка за контрол на разходите, предложена от ПП-ДБ – пациентите да получават SMS за използвана или неизползвана от тях медицинска дейност, заплащана от НЗОК. Аргументът за отхвърлянето беше, че няма как да се създаде система, която изисква да се съберат телефонните номера на всички здравноосигурени лица.

Единственият позитив

Единствената добра новина в дебатите по бюджета на Касата за тази година е решението НЗОК да заплаща антибиотиците и противовирусните препарати за децата до 7 години. Предложението беше прието единодушно, но ще важи само за последните три месеца на годината. Необходимите 2 милиона лева ще бъдат осигурени от резерва на Здравната каса.

Остава открит въпросът кой ще надделее в противоборството между болниците и фармацевтичните компаниите, макар че тази имитация на борба олеква от факта, че частни болнични вериги са обвързани с производители и търговци на едро с лекарства.

Dunavmost.com

Previous Story

Лихвите в България ще скочат двойно след въвеждането на еврото

Next Story

Дават община Велико Търново на европрокуратурата

Latest from Blog

Полицаи конфискуваха над 800 килограма синтетични наркотици в Истанбул

Иззетите наркотици са били както в течна, така и в кристална форма Турските власти нанесоха сериозен удар срещу наркотрафика, след като полицията в Истанбул конфискува впечатляващо количество синтетични наркотици при специална операция

Дясната ръка на президента Ердоган в партията прие председателя на автентичното ДПС Джевдет Чакъров!

Тежък удар дойде откъм Босфора за изпадналия в пълна международна изолоция Делян Пеевски. Председателят на ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров се срещна със зам.-председателя на АК Парти, отговарящ за външните работи Зафер

Обявиха най-вероятната причина за смъртта на папа Франциск

Светият отец е издъхнал в резиденцията си „Света Марта“, камбаните на „Свети Петър“ известиха скръбната вест Папа Франциск, първият латиноамерикански глава на Римокатолическата църква, е починал вчера в резиденцията си „Света Марта“

Гранични полицаи събраха стотици хиляди левове пътни глоби

С новите си правомощия граничарите връчват електронни фишове и събират неплатени глоби по пътищата директно на КПП-тата Граничните полицаи са събрали над 320 000 лева от невръчени електронни фишове и неплатени глоби
Go toTop