
Тази добавката е несправедлива и не отговаря на осигурителния принос, допълни председателят на АИКБ
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев предлага нов подход към COVID добавките към пенсиите. В предаването „Денят на живо“ по NOVA News той заяви, че след края на пандемията тези добавки са останали несправедливи и вече не отразяват осигурителния принос на пенсионерите.
„COVID добавката към пенсиите остана несправедливо след края на пандемията и сега не отговаря на осигурителния принос. Имаме идея тя да се обвърже с индексацията. След като се приложи швейцарското правило, да бъдат взети 30 лева тази година и 30 лева следващата„, посочи Велев в ефира на NOVA News.
Дисбаланс между реален и публичен сектор
Освен проблемите с пенсиите, председателят на АИКБ подчерта съществения дисбаланс между заплащането в реалния и публичния сектор. Според Велев парадоксално е, че реалният сектор, който финансира заплатите в публичния, получава по-ниско възнаграждение.
Особено критичен Велев е към сектор „Сигурност“, където според него възнагражденията са три пъти по-високи от тези на хората, които всъщност плащат тези заплати. Той настоява за въвеждане на принципа увеличение на заплатите в бюджетната сфера да става само при съкращаване на щатове, като същевременно отбелязва парадокса, че административният апарат продължава да нараства въпреки намаляващото население на страната.
Бюджетният дефицит и държавният дълг
Сериозен акцент в изказването на Велев беше поставен върху притесненията относно фискалната стабилност. Той прогнозира значително увеличение на лихвите по държавния дълг – около 60%, като очаква общият размер на дълга да достигне 89 милиарда лева.
„Приходите няма да се съберат. Данните показват, че имаме 1.6 милиарда дефицит само за февруари, а второто полугодие е с повече разходи„, подчерта председателят на АИКБ.
Позиция за енергийните компенсации
Велев защити необходимостта от енергийни компенсации, като насочи критиките си към европейската енергийна политика. Според него именно „сбърканият дизайн“ на европейската енергетика е основната причина за високите цени на електрическата енергия.
Dunavmost.com