
Българският алуминиев сектор – първа жертва на Тръмп
България е сред трите държави в Европейския съюз, които ще бъдат най-силно засегнати от новите мита върху алуминия, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Това става ясно от доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), на който се позова заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
„Митата на Доналд Тръмп върху алуминия ще засегнат най-силно България, Унгария и Словакия, показва доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие„, заяви Чернева в предаването „Денят на живо“ по NOVA NEWS.
Според нея, трите държави са най-основната част от веригата за доставки на алуминий и именно затова ще поемат най-тежкия удар от протекционистките мерки на Вашингтон.
Отношенията ЕС-САЩ под напрежение
Весела Чернева определи отношението на Доналд Тръмп към Европа като снизходително, отчасти враждебно и съпроводено с прилагане на психологически натиск. Експертът изрази мнение, че френският президент Еманюел Макрон е успял частично да намали този натиск, а предстоящата среща на европейските лидери в Лондон в неделя ще даде допълнителни отговори за бъдещето на трансатлантическите отношения.
„На 6 март ще има извънреден съвет на лидерите на ЕС, където ще бъде представен европейският план за Украйна и желаещите ще бъдат поканени да се включат. Форматът е все по-често групиране на коалиции на желаещите„, подчерта заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика.
България търси съюзници
По отношение на позицията на България, Чернева отбеляза, че страната с най-близки позиции до нашите, която ще присъства на срещата в Лондон, е Полша.
„Великобритания, Франция и Полша са с най-боеспособните армии. Те трябва да постигнат решение за фазата след примирието„, допълни експертът.
Весела Чернева акцентира и върху променящата се роля на Обединеното кралство в международните отношения. Тя посочи, че Великобритания традиционно е мост между САЩ и Европа, но в момента тази роля става все по-трудна за изпълнение.
„Затова Стармър все повече работи с Европа, което е добре за ЕС„, заключи Чернева, визирайки настоящия британски премиер и неговата политика на сближаване с Европейския съюз след Брекзит.
Dunavmost.com