3 mins read

Видове имотни измами и как да се предпазим

Имотните измами са сериозен проблем, който може да засегне както купувачите, така и продавачите на имоти. Без значение дали сте в процес на търсене на перфектния дом за вас и вашето семейство или сте решени да продадете своя имот, тряба да сте внимателни и предпазливи. В този материал ще разгледаме различни видове имотни измами, рисковете при покупка и продажба на имот, как да разпознаем потенциална измама и как да се предпазим от нея.

Видове имотни измами

Имотните измами могат да бъдат различни и да включват различни уловки и честно казано всеки може да стане жертва на имотна измама, ако не бъде достатъчно бдителен и е прекалено доверчив. Най-честите похвати, които се прилагаха при имотните измами бяха представянето на фалшиви удостоверения за наследници, фалшиви пълномощни и фалшиви лични карти. Също така възможността за разплащане в брой даваше по-големи възможности за прилагането на различни схеми от страна на измамниците. Но за щастие много неща се промениха и контрола при имотните сделки е далеч по-засилен.

Ето някои от типичните видове имотни измами:

  1. Фалшиви обяви за имоти – често срещана практика е измамниците да публикуват фалшиви обяви за имоти, които са наистина евтини и изглеждат привлекателни. Когато започнете процеса на закупуване на имота, обаче, можете да разберете, че той не съществува или че цената е значително повишена.
  2. Измами с подправени документи – както споменахме вече, измамниците могат да създадат фалшиви документи или да променят съществуващите, за да измамят хората да подпишат договор за продажба или покупка на имот. Но в момента е почти невъзможно да се случи това. Например „номерът с фалшивите лични карти“ отдавна не минава, тъй като нотариусите имат достъп до фонда на МВР и могат да направят бърза справка за всички лични документи и прилежащите имоти на лицето. По сходен начин стоят и нещата с пълномощните. Всички пълномощни се съхраняват  единна система на нотариусите и това дава възможност за справка дали документа е валиден или фалшив.
  3. Отказвайте плащания в брой – по Закон сделки над 10 000 лева трябва да бъдат осъществени по банков път, но нашия съвет е дори да продавате/купувате земя или друг имот на стойност под тази сума, отново да използвате услугите на банката като посредник. Защо? Наистина таксите на банките не са ниски, но банковото плащане ще ви послужи като „доказателство“ за направен/получен превод. Докато при плащане в брой нещата се доказват много по-трудно при евентуален проблем с финализирането на сделката.

Рискове при покупка и продажба на имот

При покупката или продажбата на имоти има редица рискове, които трябва да бъдат взети предвид. Ето някои от тях:

  1. Несигурност за състоянието на имота – може да стане, че желаният от вас имот да има скрити проблеми, които не сте забелязали по време на огледа.
  2. Неизчистени задължения – при договаряне на цената на имота, може да бъдете изненадани от допълнителни такси или задължения, които не сте очаквали.
  3. Купувачът няма средства да плати – в хода на сделката може да се окаже, че купувачът не разполага със сумата и това да доведе до проваляне на сделката и при определени обстоятелства може дори да се блокира собствеността на имота и да се стигне до дълги и изморителни съдебни битки! Но с ясно описан договор и условия в него тази възможност може да се елиминира!

Защо да наемем адвокат за недвижими имоти?

Гореспоменатите рискове и видове имотни измами би трябвало да са ви достатъчни за отговор на въпроса дали е нужно да наемете адвокат недвижим имот, който да ви представлява при покупка или продажба. Но все пак ето 3 конкретни причини защо е добра идея да имате опитен юрист зад гърба си при покупка или продажба на имот:

  1. Правна защита – адвокат за недвижим имот ще се увери, че всички документи и договори са правилно подготвени и изпълнени съгласно законовите изисквания.
  2. Професионални съвети – адвокатът може да ви даде ценни съвети и насоки за най-добрите практики при сключване на сделките с недвижими имоти. Благодарение на опита, с който разполага знае какви могат да бъдат евентуалните проблеми и да ви предпази своевременно от тях.
  3. Ще ви спести време – в случай, че сте прекалено заети и нямате време, което да отделите за придвижването на сделката – може да упълномощите своя адвокат и той да извърши цялата процедура около покупко-продажбата на имота.

Как да разпознаем имотна измама?

  1. Ако сте купувач – Проверете подробно обявата за имота и проверете дали офертата е истинска.
  2. Не плащайте аванс или капаро, без да сте сигурни в легитимността на сделката.
  3. Проверете документите на имота и най-добре наемете адвокат недвижим имот, който да направи проверка на историята на имота.
  4. Не споделяйте лични данни или финансови информации с непознати лица.
  5. Не бъдете прекалено доверчиви и не забравяйте, че проверката е висша форма на доверие!
Previous Story

За и против застраховките

Next Story

Най-често задаваните въпроси при избор на адвокат

Latest from Blog

Как да изберете мивка, която да отговаря на вашия стил и предпочитания?

Мивката е един от основните елементи на всяка баня. Освен че има функционално значение, тя също така допринася за естетиката на пространството. Изборът на подходящ материал за мивката за баня играе ключова
Go toTop