
Москва диктува условията за примирие в Украйна
Руският президент Владимир Путин даде индикации, че е готов да обсъди незабавно прекратяване на огъня в Украйна, но при условия, които са трудно изпълними и биха били изгодни предимно за Москва. Това съобщава вестник „24 часа“ в своя публикация от 8 март 2025 година.
В момент, когато американският президент Доналд Тръмп се опитва да изиграе ролята на посредник за постигане на мирно споразумение, Кремъл изглежда умело маневрира, за да реализира своите стратегически цели в региона.
Международната общност е шокирана от рязката промяна в политиката на Съединените щати, след като Тръмп демонстрира готовност за сближаване с Москва, докато едновременно с това оказва натиск върху Киев да приеме преговори при неизгодни условия.
„Разбираме се много добре с Русия„, заяви откровено Тръмп от Овалния кабинет в петък. „Честно казано, по-трудно ми е да се разбирам с Украйна.“
Според информация от източници, близки до Кремъл, Русия би приела временно спиране на военните действия, но само при изпълнение на определени предварителни условия. Тези условия включват конкретна рамка за окончателно мирно споразумение и специално подбран списък с държави, които да участват в евентуална мироопазваща мисия.
Сложни отношения между Вашингтон и Киев
Тези изисквания предизвикват сериозно безпокойство сред Украйна и нейните западни съюзници, които се страхуват, че всяко подобно споразумение би било в полза преди всичко на Москва. Украинският президент Володимир Зеленски се оказва в изключително трудна позиция, опитвайки се да поддържа дипломатическите канали отворени, докато се противопоставя на натиска за приемане на неизгодни условия.
Междувременно, администрацията на Тръмп тайно е проучвала възможности за облекчаване на икономическите санкции срещу Русия, включително преразглеждане на ограниченията върху продажбата на руски петрол – ход, който силно разтревожи европейските съюзници.
В очевидна промяна на тона обаче, в петък Тръмп предупреди Москва, че „сериозно обмисля“ налагането на санкции и мита върху Русия, докато не бъде постигнато примирие и окончателно мирно споразумение.
Руските атаки продължават
Шон Савет, бивш говорител на Съвета за национална сигурност при предишната администрация на Джо Байдън, определи изказванията на Тръмп относно санкциите като „признак на наивност“ спрямо руския президент Владимир Путин, чиито сили само за една нощ са изстреляли 67 ракети и близо 200 дрона срещу Украйна. Според информация на „Дейли мейл“, атаката е засегнала и жилищни райони, ранявайки най-малко 10 души.
„Не само че Тръмп греши, твърдейки, че Путин иска мир, но действията му, които притискат Украйна, правят мира още по-недостижим, като засилват позицията на Путин вместо тази на Украйна„, добави Савет.
Русия, един от водещите производители на петрол в световен мащаб, вече е обект на над 20 000 санкции, наложени от Съединените щати и техните съюзници след началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 година. Само САЩ са наложили 6 433 санкции срещу Русия от този момент, а общият брой на санкциите от страна на САЩ, Великобритания, Австралия, Европейския съюз и Канада достига впечатляващите 21 692, според данни на платформата Castellum.AI.
Обрат в позицията на Тръмп
Неочакваният обрат в позицията на американския президент породи тревога в европейските столици, където официални представители предупреждават, че едно прибързано споразумение би могло да насърчи бъдеща руска агресия.
„Рискът от възнаграждаване на инвазията на Путин е съвсем реален“, сподели неназован европейски дипломат.
Тръмп изрази гнева си в социалната мрежа Truth Social: „Като се има предвид, че Русия в момента буквално ‘смазва’ Украйна на бойното поле, сериозно обмислям мащабни банкови санкции и мита срещу Русия, докато не бъде постигнато ПРИМИРИЕ и ОКОНЧАТЕЛНО МИРНО СПОРАЗУМЕНИЕ. Към Русия и Украйна – седнете на масата за преговори веднага, преди да стане твърде късно.“
Твърдата позиция на Москва
Въпреки привидната гъвкавост, Путин продължава да поддържа твърдата си позиция. На своята годишна пресконференция през декември той отново подчерта: „Не ни трябва примирие – нужен ни е мир: дългосрочен, устойчив, с гаранции за Руската федерация и нейните граждани.“
Това изявление ясно показва решимостта на Кремъл да затвърди териториалните си придобивки и да осигури споразумение, което ще обслужва дългосрочните стратегически интереси на Русия.
Само тази седмица Москва категорично отхвърли предложеното от Франция и Великобритания примирие, което щеше да ограничи въздушните и морските операции, определяйки го като „недостатъчно и нереалистично“.
Междувременно решението на Тръмп временно да преустанови военната помощ и обмена на разузнавателна информация с Украйна допълнително задълбочи кризата, оставяйки страната уязвима в момент, когато руските сили продължават интензивните бомбардировки на ключови украински градове.
В своето вечерно обръщение президентът Зеленски отново подчерта позицията на Киев: „Кремъл трябва да бъде принуден да постигнем мир.“
Dunavmost.com