
Международният анализатор коментира плановете на американския президент за превръщането на Газа в „Ривиера“
Международният анализатор и арабист професор Владимир Чуков разкри подробности около последните действия на американския президент Доналд Тръмп относно ситуацията в Близкия изток. В предаването „Лице в лице“ по bTV експертът анализира намеренията на Тръмп за трансформация на Газа и разселване на палестинското население.
„Тръмп си е Тръмп. Той се опита още през първия си мандат да направи сходна оферта, само че на ниво цялата палестинска държава. Това е сделката на века – не стана, той направи крачка назад, защото все пак очакваше втори мандат. Сега обаче друг мандат няма да има, така че той натиска газта до дупка“, заяви професор Чуков.
Съпротива от арабските държави
Плановете на американския президент срещнаха категорична съпротива от страна на Египет и Йордания. Двете държави се обявиха против разселването на палестинския народ и призоваха за възстановяване на Ивицата Газа.
Ситуацията със заложниците
От Овалния кабинет на Белия дом Тръмп коментира освобождаването на израелските заложници от „Хамас„. Американският президент заяви, че ако е на мястото на израелската държава и заложниците не бъдат освободени до обяд в събота, би прекратил споразумението с „Хамас„.
„Очаква се трима човека да пуснат до обяд, но там има един цикъл. На две-три години Израел и ‘Хамас‘ е бият. Убиват се, разрушават се, после започват преговори. Това досега беше най-дългият преговорен процес, но то се повтаря“, обясни професор Чуков.
Само една четвърт от палестинците в ивицата Газа подкрепят „Хамас„, но са толкова агресивни, че мнозинството не може да им се противопостави. Това заяви експертът по близкоизточни въпроси професор Владимир Чуков в свой анализ на ситуацията в региона.
„Привържениците на „Хамас“ много силно са намалели – около 25% ги подкрепят. Те са малцинство, но са толкова агресивни, че останалите 75-80% нищо не могат да направят“, посочи професор Чуков.
Глобални последици
Конфликтът има сериозно отражение върху цяла Европа, където само за първите десет месеца са регистрирани 23 хиляди пропалестински демонстрации. „По Коледа тези активисти се опитаха да влязат в жилищата на шефа на Пентагона и на съветника по национална сигурност, докато те празнуват със семействата си“, допълни експертът.
Предизвикателства пред преселването
Според професор Чуков планът на Доналд Тръмп за преселване на палестинците в Йордания и Египет не е оптимален. „Йордания е държава, която в момента има свръхпредставителство на палестинците – там има над 2 милиона палестински бежанци официално. Другите 2 милиона са йорданци, но от палестински произход“, обясни той.
Египет също има специфични проблеми, свързани с пристанището Хайфа и така наречения Индийски коридор, който свързва Индия през Дубай, Саудитска Арабия, Йордания и Западния бряг до Атина.
Dunavmost.com