
20-годишен студент: Теглих кредити, за да оцелея
Тревожна тенденция се наблюдава във финансовото поведение на младите българи, като все повече от тях прибягват до тегленето на кредити в ранна възраст. Според данни на Камарата на частните съдебни изпълнители, близо 40 000 младежи до 25-годишна възраст са били регистрирани като длъжници през 2024 година. Това алармира за сериозен проблем в управлението на личните финанси при младото поколение, както съобщи телевизия NOVA в свой репортаж.
Екип на медията се срещна със студент, който е станал длъжник още на 20-годишна възраст. Младият мъж, избрал да запази анонимност поради чувствителността на темата, споделя своя опит: „Не мога да кажа точен брой. Може би три пъти. Парите са ми трябвали, за да си платя сметките за ток и вода“.
Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители, обяснява, че лесният и бърз достъп до финансови средства превръща кредитите в изкушение за младежите без опит в управлението на личните финанси. „Не знаеха, че има много скрити разходи, които трябва да се проверят преди да се подпише договор и да си вземат парите. Застраховки, различни форми на оскъпяване, които в крайна сметка променят сумата“, коментира Дичев.
Младежите и финансовите капани
Интервюираният студент разкрива, че не е единственият в своето обкръжение, който се е сблъскал с финансови затруднения. „Да, познавам мои връстници, които са теглили кредит. Чувал съм, че са просрочвали платежната си дата и тогава следват крути мерки от страна на фирмите – включително заплахи и призовки“, споделя младият мъж.
Финансовият експерт Йордан Генов потвърждава, че социалният натиск играе съществена роля при вземането на решения за теглене на кредити: „Със сигурност се случва да изтеглиш кредит – особено под натиска на приятели, на желание да си позволим пътуване, да си купим нов телефон“.
Родителите често остават неинформирани
Особено притеснителен е фактът, че родителите често не знаят за финансовите задължения на децата си. Младежите, водени от срам или от увереност, че ще се справят сами, предпочитат да премълчат за своите дългове.
„Има и случаи, в които родителите изобщо нямат представа. Всъщност, родителите разбират от нашите призовкари, че синът или дъщерята са направили такова задължение и че не го погасяват“, подчертава Георги Дичев.
Според Йордан Генов, родителите трябва да показват добър пример на финансова отговорност: „Най-доброто, което могат да направят родителите, е да покажат добрия пример. Това, което трябва да правят всички деца е – не да следват съветите, които им се дават, а трябва да следят примера, който им се показва“.
Проблемът с финансовата грамотност на младото поколение продължава да бъде актуален и изисква целенасочени образователни мерки за повишаване на информираността относно рисковете при теглене на кредити.
Dunavmost.com