Първият учебен ден в България започна с ниски температури, които в повечето райони варират между 6 и 11 градуса по Целзий, докато в Югоизточна България и по Черноморието температурите са малко по-високи и достигат до 15-16 градуса. Според синоптичката Анастасия Стойчева от НИМХ облачността от запад постепенно се разкъсва, но страната остава под влиянието на циклон, носещ хладен въздух и проливни дъждове в Централна и Западна Европа.
Стойчева обясни, че циклонът, който в момента е с център над северозападните Балкани, се очаква да се придвижи на запад през следващите дни. Този мощен циклон вече причини значителни валежи и щети в Централна Европа. В България се очакват по-хладни сутрини през цялата седмица, като температурите ще се повишат от вторник. В сряда и петък се очаква повишена облачност и значителни валежи в различни части на страната, въпреки че в планинските и източните райони валежите може да са по-малко. Днес най-голяма вероятност за валежи има в Югоизточна България, докато в останалата част на страната ще има хладно време с минимални валежи.
Циклонът, наречен „Борис“, оказа голямо влияние върху Централна Европа, включително южните райони на Полша, и предизвика значителни валежи в Чешката република и Словакия. През следващите няколко дни се прогнозират обилни валежи в Италия и по адриатическото крайбрежие на Балканите. В Австрия се очакват значителни валежи, като в някои райони сумарните количества ще надхвърлят 50 литра на квадратен метър, а снеговалежите в Алпите ще допринесат за образуването на значителна снежна покривка. В Чешката република, Словакия, Унгария и северозападната част на Балканите се очакват валежи между 25 и 50 литра на квадратен метър.
В България валежите са вероятни около 27-28 септември. Въпреки това през втората половина на септември се очаква повишаване на температурите, които ще варират между 20 и 25 градуса по Целзий, а през следващите 10 дни не се очакват слани, въпреки продължаващите валежи в много райони, отбеляза Стойчева.
Translated with DeepL.com (free version)