
Депутатът от левицата разкри как работи Съветът за съвместно управление
Депутатът от „БСП-Обединена левица“ Габриел Вълков обясни механизма на работа в управляващата коалиция, като подчерта, че Съветът за съвместно управление обсъжда назначенията само на министри и заместник-министри, а всички останали кадрови решения се вземат от съответния министър.
„Основно правило е, че ако на този Съвет две партии не са съгласни, дадено решение няма как да мине“, заяви Вълков в предаването „Пресечна точка“.
Народният представител сподели информация от своите колеги, че въпреки различните гледни точки на четирите формации в коалицията, Съветът функционира нормално.
„Някой път вкъщи не можеш да се разбереш с жена си за конкретно нещо, а какво остава четири партии да се разберат. Точно за това има баланс, който да се спазва, и всеки дава крачка назад в определен момент“, посочи Вълков.
Приоритети във финансовата рамка
Като основен приоритет депутатът изтъкна приемането на държавния бюджет. В качеството си на председател на Комисията по младежта и спорта в Народното събрание, той изрази задоволство от постигнатото увеличение на средствата в тези сфери.
„Аз съм председател на Комисията по младежта и спорта в Народното събрание и съм доволен, че отвоювахме по-голям бюджет за младите хора и за спорта у нас. Също така успяхме да отделим пари за възрастните по „швейцарското правило“, заяви Вълков.
Габриел Вълков не скри, че включването на БСП в настоящата коалиция носи значителни рискове за партията.
„Влизането в тази коалиция е голям риск за БСП и това добре го осъзнаваме. Гражданите трябва да оценят дали е по-добре да отидем на нови избори, или да има правителство“, каза той.
Според депутата всички партии в парламента целят по-добър живот за гражданите, но в рамките на възможното според бюджета на страната.
Модернизация на армията
По отношение на планираната покупка на противотанкови ракети, Вълков уточни, че решението тепърва ще се обсъжда, но изрази мнение, че БСП няма да попречи на ратификацията.
„Мисля, че българските военни и гражданите искат да имаме модерна армия. Не мисля, че БСП ще възпрепятства ратификацията на това решение. Няма как да привлечеш млади хора в армията, като им даваш техника, която е отпреди 50 години“, заключи народният представител.
Dunavmost.com