
Доц. Светослав Георгиев разкри какви стратегически суровини се намират в Украйна
Значителни находища на редкоземни елементи и критични суровини съществуват на цялата територия на Украйна, като част от тях са разположени извън зоните на военен конфликт. Това обясни директорът на Геологическия институт към Българската академия на науките (БАН) доц. Светослав Георгиев в предаването „Офанзива с Любо Огнянов“ по NOVA.
„Украйна е един от сравнително големите производители на манган. Тя няма водеща роля в нито един ресурс, но за размера на територията си има добре разработени находища и на титан. 3,4% от световния добив на манган е в Украйна към 2022 година„, посочи ученият.
Той подчерта, че мангановите залежи имат широко приложение в стоманодобивната индустрия и при производството на батерии, като това е четвъртият най-добиван метал в света. Добавянето му значително повишава качеството на крайните продукти. Страната осигурява и около 3% от световния добив на желязо.
Литиеви залежи близо до Киев
Доц. Георгиев изтъкна, че Украйна разполага с находища на литий и извън окупираните територии – в близост до столицата Киев. „В стари скали са разположени голяма част от редкоземните елементи и критични суровини. Украйна има нулев добив на литий, притежава находища, но те не са разработени. Най-екологично е той да се извлича от вода. Проблемът при редкоземните елементи е, че трудно се извличат от минералите„, обясни специалистът.
На територията на страната съществуват и залежи на графит – суровина, която намира приложение при производството на батерии и въглеродна стомана. „Той има много хубави термични свойства, важен е за ядрената индустрия. Има разработени мини на графит, 1,2% е делът им в световния добив„, допълни геологът.
Стратегически метали за високотехнологични приложения
Тантал и ниобий също са сред редкоземните метали, с които разполага Украйна. Танталът се използва в ядрената енергетика, за хирургически инструменти и в металургията, а ниобият – за турбините, реактивните двигатели и за повишаване на здравината на титания.
Находищата на цирконий пък се намират в голяма степен в окупираните територии. Приложението му е в бижутерийната индустрия, ядрените двигатели и за облицовка на турбореактивни двигатели. „Украйна има активни мини и залежи на цирконий, 1,6% е делът ѝ от световния добив„, посочи доц. Георгиев.
Ванадият, който се използва за производството на високоустойчиво турбо оборудване и като добавка към стоманата за повишаване на якостта ѝ, също присъства сред украинските природни богатства. „Той се извлича от минерали. Това е много нужна суровина в химическата индустрия и автомобилостроенето„, уточни ученият.
Берилият, който намира приложение в самолетостроенето и ракетостроенето и се съдържа в изумрудите, смарагдите и аквамарините, е друг ценен елемент. Според доц. Георгиев Украйна може да има залежи, но няма разработен добив на този материал.
Експертът отбеляза, че към момента Китай контролира между 70 и 90% от световния добив на редкоземни елементи, а преработката – близо до 100%. Съединените щати държат около 10% от останалата част на пазара.
Dunavmost.com