
Как успяват в северната ни съседка да се справят с всички трудности?
Магистрала „Струма“ има най-голям шанс да бъде завършена до 2030 година, въпреки продължаващите проблеми, заяви инженер Георги Златев, член на Контролния съвет на Браншовата камара „Пътища“. В ефира на предаването „Ревизия“ по NOVA NEWS, Златев подчерта, че има сериозно разминаване между очакванията на българите за по-бърза пътна свързаност и реалните темпове на изграждане.
„Строителството на пътища е процес, различен от общото понятие строителство – започвайте днес и от утре багерите и камионите са на обекта. Изграждането на пътища започва с множество процеси по планиране, проектиране, отчуждаване, археология и едва след това може да започне да се работи„, обясни експертът в ефира на NOVA NEWS.
По думите му, именно тези предварителни дейности, обхващащи редица административни и правни процедури, забавят значително изпълнението на пътните проекти в страната. Наскоро вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов обяви, че ще бъдат предприети законодателни промени, които да съкратят сроковете, като според изчисленията му в момента от идеята до първата копка минават около 6 години.
Румънският пример
Инженер Златев посочи като позитивен пример Румъния, където се наблюдава истински бум в строителството на автомагистрали. При проучване на румънския опит, българските експерти са разбрали, че северната ни съседка е успяла да преодолее същите трудности чрез целенасочени законодателни инициативи, ясна стратегия и постоянство.
„Това, което споделиха колегите, е, че в миналото и при тях е било проблем, но със законодателна инициатива, с постоянство, с ясна стратегия са се справили с дългите срокове. В момента сроковете от решението да се строи до фактическото започване на строителството в Румъния са много по-кратки отколкото в България„, обясни експертът.
Възможностите за частни инвестиции
Относно идеята за даване на концесия на магистралите, която съществува още от 2008 година, инженер Златев поставя въпроса в друга плоскост: „Искаме да имаме социално поносими цени за ползването на пътищата или искаме хубави пътища?„
Той подчерта дилемата, пред която е изправено обществото – дали да се инвестират повече обществени средства или да се допуснат частни концесионери, които ще въведат такси за ползване.
Магистралната мрежа на България
Малко известен факт е, че според плановете България трябва да има общо 9 автомагистрали с обща дължина над 1600 километра. Към момента напълно завършени са само две – автомагистрала „Тракия“ и автомагистрала „Марица“.
Останалите проекти, по които продължава работата, включват магистрала „Хемус“, започната преди около 50 години, „Струма“, „Черно море“, Русе – Велико Търново, Видин – Монтана, магистрала „Европа“. В плановете фигурира и магистрала „Рила“, която би трябвало да свърже ГКПП „Гюешево“ с АМ „Тракия“, но по нея все още няма реален напредък.
Експертите са категорични, че автомагистралите са от ключово значение за икономическото развитие на страната, тъй като по тях се транспортират стоки и услуги. Всеки нов километър допринася за растежа и привлича допълнителни инвестиции, което прави забавянето на тези проекти особено проблематично за българската икономика.
Dunavmost.com