2 mins read

Делото срещу журналиста Росен Босев приключи след дълга съдебна сага и намеса на Страсбург

Върховните съдии прекратиха наказателното производство за клевета, образувано по тъжба на бившия шеф на КФН Стоян Мавродиев

Върховният касационен съд (ВКС) възобнови и впоследствие прекрати наказателното производство срещу журналиста Росен Босев, което беше образувано по тъжба на бившия председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. Това стана ясно от Решение № 121/10.03.2025 година по наказателно дело № 71/2025 година на тричленен състав на ВКС.

Според решението на върховните магистрати се отменят както въззивното решение на Софийския градски съд (СГС), така и първоначалната присъда на Софийския районен съд (СРС), с която журналистът беше признат за виновен в клевета. Делото е възобновено по искане на главния прокурор въз основа на решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делото „Босев срещу България“, в което европейските съдии констатираха нарушения на членове 6 и 10 от Европейската конвенция за защита правата на човека.

Казусът датира от 15 януари 2015 година, когато по време на телевизионно предаване Росен Босев направил изказване относно Стоян Мавродиев в качеството му на председател на Комисията за финансов надзор. Районният съд призна журналиста за виновен в клевета на длъжностно лице, извършена публично чрез средства за масова информация, но го освободи от наказателна отговорност на основание чл. 78а от Наказателния кодекс, като му наложи административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева. Впоследствие Софийският градски съд утежни присъдата, като призна Босев за виновен и в приписването на престъпление на Мавродиев.

Решение на Европейския съд

В решението си ЕСПЧ установи, че България е нарушила правото на справедлив процес на Росен Босев, тъй като въззивният съдебен състав, и по-специално неговият председател, не е бил безпристрастен при разглеждането на делото. Съдът в Страсбург е приложил два основни принципа – субективен и обективен, като е констатирал, че макар субективният подход на предубеденост да не е проявен, обективният тест не е бил издържан.

Европейските съдии посочиха като проблем факта, че решенията по дела за клевета в България са изключени от касационен контрол, а прокуратурата е отказала да направи искане за възобновяване, поради което „недостатъците на процедурата по отвод, следвана от СГС, не са могли да бъдат отстранени от по-висша инстанция“.

Критичните бележки на ВКС

Интересен момент в решението на ВКС е, че върховните съдии отправят критика към мотивировката на ЕСПЧ. „В коментирания акт съставът на ЕСПЧ не е развил своето съдийско убеждение по дължимия съвременен стандарт“, се казва в решението на касационната инстанция. Според българските магистрати мотивите не дават „ясен и убедителен отговор за действителните съображения“, според които европейският съд е приел нарушение на Конвенцията.

Независимо от тези критични бележки, съдиите от ВКС подчертават: „Решението на ЕСПЧ окончателно признава нарушение на чл. 6, § 1 и на чл. 10 от ЕКПЧ от страна на българската държава. Настоящият съдебен състав на ВКС счита, че решението по делото „Босев срещу България“ има съществено значение за приключилото наказателно производство от частен характер по обвинение за клевета.“

Давността и прекратяване на производството

Върховните съдии поясняват, че с възобновяването на делото се възстановява висящността на процеса. Тъй като обвинението е за квалифицирана клевета, за която давностният срок е 3 години, а абсолютната давност е изтекла на 15 юли 2019 година, производството може да продължи само по изрично искане на подсъдимия. В съдебното заседание защитниците на Росен Босев са направили искане за прекратяване на производството, с което осъденият се е възползвал от законовата възможност да не се провежда дело по повдигнатото обвинение.

По отношение на имуществените отношения ВКС отбелязва, че наложената глоба от 1000 лева е била заплатена, но ЕСПЧ вече е присъдил на Босев обезщетение от 511,29 евро, еквивалентно на платената глоба. „С това имуществените взаимоотношения между жалбоподателя по делото на ЕСПЧ и българската държава са изцяло уредени“, подчертават върховните съдии.

Така след 10-годишна съдебна сага, журналистът Росен Босев получи окончателна реабилитация чрез отмяна на присъдата за клевета след намесата на Европейския съд по правата на човека.

Dunavmost.com

Previous Story

Пускат част от пътя Мездра – Ботевград през юни

Next Story

„Виваком“ игнорира забраната за едностранно увеличение на тарифите

Latest from Blog

Полицейска обсада в Истанбул след ареста на Екрем Имамоглу

Блокирани са десетки пътни артерии, а стотици полицаи са разположени около Съдебната палата Истанбул се превърна в крепост под обсада след задържането на кмета Екрем Имамоглу, като властите въведоха извънредни мерки за

Тервел Замфиров стана световен шампион по сноуборд

Българският талант триумфира с минимална преднина във финала на паралелния слалом в Енгадин Българският сноубордист Тервел Замфиров постигна изключителен успех с драматична победа, ставайки световен шампион в паралелния слалом при мъжете. 20-годишният

Тонино Пицула: Сърбия е в необявено извънредно положение

Докладчикът на ЕП коментира продължаващите протести и последствията от трагедията в Нови Сад Сърбия се намира в състояние на „необявено извънредно положение„, според докладчика за страната в Европейския парламент Тонино Пицула. Той

МВР издирва Атанас Съзанов

42-годишният мъж е в неизвестност от 19 март Бургаската полиция организира мащабна издирвателна акция за изчезнал местен жител. 42-годишният Атанас Костадинов Съзанов е в неизвестност от 19 март, когато е напуснал дома

Финансови съвети за пенсионери: кога, как и какво?

Пенсионната възраст е време за заслужена почивка, но понякога възникват финансови предизвикателства, които изискват допълнителни средства. Независимо дали става дума за непредвидени разходи, ремонт на дома или подпомагане на близки, един изгоден
Go toTop