
Рекордните 24 милиарда лева за пенсии и увеличение на минималната пенсия до 630 лева от 1 юли
Депутатите обсъдиха Държавния бюджет, както и бюджетите на Здравната каса и Държавното обществено осигуряване в атмосфера на напрежение и скандали. До същинската работа се стигна едва в седмия час след началото на заседанието, като дебатите за проектобюджета започнаха на фона на шумни спорове в пленарната зала, информира NOVA.
Проектът предвижда 90 милиарда лева приходи и 96 милиарда лева разходи, като дефицитът от малко над 6 милиарда лева се вписва точно в рамките на изискваните три процента за влизане в еврозоната. Правителството залага и амбициозна капиталова програма от 15 милиарда лева за общините, както и 6 милиарда лева повече приходи от ДДС в сравнение с миналата година.
В бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) са предвидени общо 27 милиарда лева, като собствените приходи възлизат на 15 милиарда, а останалите 11 милиарда идват от държавни дотации. Рекордната сума от 24 милиарда лева е заделена за пенсии, което представлява 11% от брутния вътрешен продукт на страната. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще разполага с бюджет от 9,5 милиарда лева за 2025 година, което е увеличение с 1,3 милиарда лева.
Напрежение в пленарната зала
Работата на Народното събрание беше временно блокирана след отстраняването на депутата от „Възраждане“ Искра Михайлова след нейно изказване от трибуната. Съпартиецът ѝ Цончо Ганев се закани: „Или остава забележка, или ние заставаме отпред. Оттук нататък да решат дали искат да говорят през подвижния микрофон“. В крайна сметка наказанието беше ревизирано и работата по бюджета продължи.
Още преди същинските дебати, различните политически сили заявиха своите позиции. Иван Ибришимов от „БСП – Обединена левица“ коментира: „Това не е най-добрият бюджет, но е възможният бюджет. След безвремието, в което беше страната близо 3 години това, което е направено, е възможното“.
Лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски обяви подкрепа за проектобюджета, изтъквайки, че много от предложенията на партията му са приети. „Между първо и второ четене ще вкараме още неща, които са полезни за хората“, обеща Пеевски.
От своя страна, Кирил Петков заяви категорично, че парламентарната група на ПП-ДБ няма да подкрепи бюджета на първо четене.
Промени, засягащи доходите
С връщането на швейцарското правило от 1 юли, пенсиите ще се увеличат, като минималната пенсия ще достигне 630 лева. Минималната работна заплата вече е 1077 лева от 1 януари, но реално влезе в сила само за частния сектор, а не и за държавните служители. Приемането на бюджета ще регулира това положение.
Майчинските обезщетения през втората година се замразяват на 780 лева не само за 2025 година, но и за следващите три години. От 1 април максималният осигурителен доход ще бъде увеличен до 4130 лева, което означава, че хората с по-високи заплати ще плащат повече за осигуровки.
Каквито и промени да се направят в бюджета между първо и второ четене, те ще бъдат възможни само чрез вътрешно преразпределение, без да се отразяват на предвидените общи размери на приходите и разходите. Един от нерешените въпроси остава ДДС за ресторантите, който отново е 20%, като все още не е ясно дали ще има опит за намаляването му.
Dunavmost.com