
Според депутата от ИТН не всички реформи по ПВУ са положителни за обществото
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви опасност от загуба на над 650 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Въпреки това той увери, че ще бъдат положени всички усилия средствата да не бъдат загубени.
„Имаме възможност да наваксаме и това е до август. Целият план, неговата крайна дата е юли 2026 година. Под голяма заплаха е усвояването на всички средства„, коментира Димитър Гърдев, депутат от „Има такъв народ“ (ИТН) и председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на еврофондовете в предаването „Денят ON AIR“.
Гърдев подчерта, че Планът представлява съществен процент от бюджета на България и че неговото неизпълнение би имало сериозни последици.
Политическата нестабилност като основен проблем
„Това е абсолютната нестабилност в държавата през последните 3-4 години. Тези кратки правителства, служебни правителства, създадоха тази ситуация„, заяви категорично Гърдев пред Bulgaria ON AIR.
Според него, структурата на Плана е била грешно конструирана от самото начало, като политическите реформи и юридическите изисквания са поставени в първите траншове, а не в задните, както са направили другите държави.
„Сблъсквахме се с изисквания, които по Конституция нямаше как да бъдат изпълнени в този пълен обем„, добави депутатът.
Възможни решения
Гърдев информира, че Европейската комисия разглежда варианти за пренасочване на средствата, като спомена, че самата председателка на ЕК Урсула фон дер Лайен е повдигнала въпроса за преразглеждане на зелените политики.
„Оттам могат да бъдат удължени сроковете, променени изискванията, което да даде възможност на България да навакса. Самата цел на ПВУ е да направи такива промени, които да бъдат положителни за българското общество„, изтъкна още народният представител.
Същевременно, той е категоричен, че не всички промени, заложени в ПВУ, водят до положителни резултати за обществото. Като примери посочи промяната за подаването на сигнали без установен срок и либерализацията на цените през зимния сезон.
„Промените трябва да бъдат съобразени с това дали са положителни. Някои от тези програми трябва да бъдат ревизирани, някои от тях – извадени. Никой няма да получи целия обем„, смята Гърдев.
Превъоръжаване и международна политика
В рамките на интервюто депутатът от ИТН засегна и темата за необходимостта от превъоръжаване на България.
„Абсолютна необходимост. Тези системи са остарели в срок на годност на използване. Изборът е следният – дали ще го направим със собствени сили или ще използваме новите възможности„, категоричен бе Гърдев.
Относно войната в Украйна, той прогнозира, че Европа и Украйна ще участват в бъдещо мирно споразумение.
Dunavmost.com