
Корпоративни интереси доминират в законопроектите за фалит
Асоциацията за защита на потребителите настоява за изработване на качествена законова рамка, която да защитава правата на добросъвестните длъжници, а не да създава нови административни тежести и да обслужва корпоративни интереси. В момента в парламента са внесени четири различни законопроекта, свързани с процедурата по физически фалит, съобщи Bulgaria ON AIR.
„Нищо не се е променило. Имаме малки козметични промени по законопроекта. Трябва да бъдат разгледани четирите законопроекта. Най-много ни притеснява, че се защитават корпоративни интереси,“ заяви Пейо Майорски, председател на Асоциацията за защита на потребителите в предаването „България сутрин“.
Проблеми със синдиците
Според Майорски, синдиците, които са ключова фигура при процедурите по несъстоятелност, често действат в ущърб на длъжниците. „Синдиците са хора, които изпълняват производството по Закона за стопанския фалит. Няма удовлетворени страни. Длъжникът бива ощетен страшно много. Във физическия фалит се опитват да вкарат тази фигура обратно в действие,“ подчерта той.
Особено притеснителна е идеята, че заплатата за синдика трябва да бъде платена авансово. „Как един длъжник ще може да извади Х пари, преди започване на процеса,“ попита риторично Майорски.
Чуждестранни практики
Председателят на асоциацията посочи, че в проектозакона, който те предлагат, са заимствани практики от Естония. Той даде пример и с Нидерландия, където „общините имат отдели, които се занимават с физически фалит още преди да има процес“.
Процедура по погасяване на дълговете
„Позовавайки се на закона, вие потвърждавате, че дължите пари на дадено лице. Започвате да изплащате частично тези пари до момента, в който имате тази възможност. И таксите се плащат,“ обясни Майорски механизма на погасяване.
Той подчерта, че голяма част от длъжниците притежават имущество, което при процедура по фалит бива продавано. „Синдиците не са добър вариант, защото могат да го продадат на безценица,“ предупреди председателят на асоциацията.
Аванси и надежди за промяна
Майорски категорично заяви, че е абсурдно изискването за авансово плащане на синдиците. „Дори частните съдебни изпълнители не взимат аванс,“ отбеляза той.
Въпреки трудностите, от асоциацията остават оптимисти за бъдещи промени в законодателството. „Трябва да бъдем оптимисти. Надяваме се правосъдният министър Георги Георгиев да направи всичко да се случва в интерес на населението,“ заяви в заключение Пейо Майорски.
Dunavmost.com