
Джо Байдън е подписал толкова укази за целия си мандат
Президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп е подписал 79 президентски указа само за 40 дни от встъпването си в длъжност, което представлява абсолютен рекорд в американската история. Това съобщава Франс прес, позовавайки се на собствена статистика, базирана на данните от американските Федерални архиви.
За сравнение, предшественикът на Тръмп – Джо Байдън, е подписал точно толкова укази, но през целия си четиригодишен мандат като президент, допълва френската информационна агенция.
Икономика и енергетика начело на приоритетите
Най-голям дял от подписаните укази – 27 на брой, са насочени към икономиката и енергетиката. Те включват мерки, свързани с митническата политика, засилена подкрепа за изкопаемите горива, създаването на суверенен фонд и обявяването на енергийно извънредно положение, целящо стимулиране на американското производство на въглеводороди.
Имиграция и промени в гражданството
Значителна част от указите – 16 на брой, са посветени на имиграционната политика, програмите за прием на бежанци, както и спорния указ за отмяна на правото на гражданство по рождение. Последният обаче беше блокиран от няколко федерални съдии. Един от указите в тази област касае и установяването на английския език за официален език на федерално ниво, което освобождава федералните агенции от задължението да предоставят услуги на други езици.
Социални въпроси, здравеопазване и технологии
Социалните въпроси също са във фокуса на президентската активност – 14 указа касаят въпроси, свързани с многообразието и пола, включително противоречивият указ, който признава съществуването само на два пола – мъжки и женски.
В областта на здравеопазването Тръмп е подписал 13 указа, сред които са решението за изтегляне на САЩ от Световната здравна организация, суспендирането на правителствения сайт за информация относно репродуктивните и сексуалните права, както и отмяната на указ на Джо Байдън, гарантиращ достъп до хапчета за аборт. Един от указите предвижда и връщането на работа на военните, които не са си поставили ваксина срещу КОВИД.
Технологичният сектор също не е подминат – 10 указа са насочени към технологичното развитие, включително създаването на Национален съвет за енергийна доминация, чиято цел е развиването на енергийното производство за нуждите на изкуствения интелект в контекста на конкуренцията с Китай в тази област.
Шест от указите са свързани с агенцията за ефективност на федералната администрация, която се оглавява от технологичния магнат Илон Мъск.
Dunavmost.com