
Законопроектът предвижда санкции за бизнеса, но не и за институциите
Народният представител от „Възраждане“ Ангел Славчев разкритикува остро предложените промени в Закона за киберсигурност по време на първото гласуване в Народното събрание. Според него законопроектът е непригоден и ще създаде допълнителна административна тежест за бизнеса.
„Преди да обсъждаме по същество, трябва да направим крачка назад, защото много от новите народни представители нямат никаква представа какво представлява Законът за киберсигурност и дали въобще има почва у нас“, заяви Славчев от парламентарната трибуна.
Над 70% от институциите не отговарят на изискванията
Народният представител припомни, че законът е приет през 2018 година, като впоследствие е допълнен с наредба за минималните изисквания за информационна и мрежова сигурност. Според данните, които той изнесе, над 70 процента от държавните институции – министерства, държавни предприятия и общини, не отговарят на минималните изисквания за киберсигурност, приети преди шест години.
Абсурдни изисквания към малкия бизнес
„Производителите на хляб и банички – уважаеми българи – от утре ще трябва да спазват закона за киберсигурност! Каквото и да означава това. Обяснете ми как ще накараме един баничар да се съобразява със същите изисквания, които важат за държавните институции?“, попита риторично Славчев.
Проблеми със специализирания център
Друг сериозен проблем според народния представител е създаването на специален център за киберсигурност към Министерството на енергетиката. „Знаете ли какво е център за киберсигурност? Това е така нареченият Cyber Operations Center (SOC), който министърът на енергетиката дори не знае, че трябва да създаде“, поясни той.
Липса на защита за „белите хакери“
Славчев изрази притеснение и относно липсата на правна защита за така наречените „бели хакери“ – специалисти, които работят за откриване и предотвратяване на киберзаплахи. „Законът поставя тези хора в сивата зона, третирайки ги като престъпници, вместо да ги насърчава“, посочи народният представител.
От „Възраждане“ ще гласуват „въздържал се“ и настояват за удължаване на срока за обсъждане на закона, за да бъдат направени съществени промени в него.
Dunavmost.com