
Министерството на земеделието разширява поливните площи и разработва нови механизми за подкрепа
Министерството на земеделието и храните ще стартира приеми за инвестиции в напояването с общ бюджет от 100 милиона евро по Стратегическия план, обяви министърът на земеделието д-р Георги Тахов. Той подчерта, че климатичните промени и засушаването са основен приоритет за неговия екип.
От 7 февруари започва прием за финансиране на инфраструктура за напояване, насочена към сдружения за напояване, с бюджет от 10 милиона евро. На 14 февруари ще бъде отворен прием за инвестиции в хидромелиоративни съоръжения с бенефициент „Напоителни системи“ ЕАД, който ще разполага с 90 милиона евро.
Министерството подготвя и нова схема за помощ, насочена към осигуряване на вода за напояване. По думите на министъра, в бюджетната процедура е заложено искане за 1,5 милиарда лева за четиригодишен период. Целта е поливните площи в страната да достигнат 2,5 милиона декара.
Подкрепа за земеделците чрез застраховки и взаимоспомагателен фонд
Друга важна мярка, заложена в Стратегическия план, е интервенцията за управление на риска, насочена към стабилизиране на доходите на земеделските стопани. Бюджетът ѝ възлиза на 60 милиона евро, като 25 милиона ще бъдат насочени към застрахователни премии, а 35 милиона – към Взаимоспомагателен фонд.
„Така ще бъдат подпомогнати активните земеделски стопани при управлението на рискове, които не зависят от тях – свързани с производството и доходите им,“ коментира министър Тахов.
Социалната условност и нови регулации в земеделието
През март 2025 г. ще стартира национална информационна кампания в 28-те областни града за разясняване на новия инструмент за социалната условност в земеделието. В рамките на инициативата ще се обсъдят условията на труд, заетостта и последствията от неспазване на трудовото законодателство.
Заместник-министър Янислав Янчев уточни, че нови изисквания към земеделците няма да бъдат въведени, но информацията за нарушения ще бъде подавана към Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).
Освен това, МЗХ предвижда нормативни промени за отпадане на така нареченото „зелено картонче“. По думите на заместник-министър Иван Капитанов, ще бъдат въведени мерки за облекчаване на административния режим за земеползването и промени в търговете за пасища.
Борба с нелегалния внос на животни и епизоотичните рискове
Министър Тахов подчерта, че ситуацията с нелегалния внос на животни от съседни държави е усложнена, затова контролът ще бъде засилен. Към проверките на МВР и „Гранична полиция“ ще бъдат включени ветеринарни специалисти.
„В постоянна комуникация сме с Европейската комисия и към момента няма опасност от забрани за износ,“ увери директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински.
Той добави, че вече са наложени санкции по пет установени нарушения и са извършени проверки в 5-километровата зона около огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград.
Горски сектор и контрол над вредителите
Задоволени са напълно нуждите на населението и бизнеса от дървесина, а цените на дървата за огрев са с 20% по-ниски спрямо 2024 г. Държавните горски предприятия са залесили 9 052 декара през миналата година, а всички горски територии, пострадали от пожари, ще бъдат възстановени.
Министерството на земеделието разработва и ръководство за мерки за контрол върху вредителя „черна златка“, който засяга овощните видове.
Заключение
С новите мерки Министерството на земеделието и храните се стреми да подобри поливните системи, да гарантира стабилност на доходите на фермерите и да осигури ефективен контрол върху селскостопанския сектор.
Dunavmost.com