
БЛС предупреждава за рискове от новия контролен механизъм в бюджета на НЗОК
Цените на клиничните пътеки трябва да се повишат с 25%, за да покрият растящите разходи за заплати, енергия и консумативи, заяви д-р Иван Маджаров, заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС) в интервю за Българското национално радио.
Лекарското съсловие и ръководителите на болниците в България са в протестна готовност заради заложения в проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) механизъм за контрол върху разходите за болнична помощ. От БЛС виждат в този механизъм опасност от едностранно и автоматично преизчисляване на цените на клиничните пътеки, което създава сериозен риск за качеството на предоставяната медицинска помощ.
Противоречие със закона
Д-р Маджаров подчерта, че предложеният механизъм противоречи на основните принципи на Закона за здравно осигуряване.
„Там е казано, че се договарят цени и обеми за бюджета за съответната година“, посочи заместник-председателят на БЛС.
Той обясни, че съществуват други възможности за решаване на проблема:
„Има актуализация на бюджета, има прехвърляне на средства за заплащане. Никой никога не е предлагал по средата на годината да намали цените, за да запази макрорамката. Не всичко минава през разговори за брой пациенти, а и през реалната себестойност на пътеките“.
Неефективен подход
Според д-р Маджаров намаляването на цената на клиничните пътеки няма да ограничи потреблението и да намали фиктивните хоспитализации.
„Фокусирането само в болниците няма да реши никакъв проблем“, категоричен е той.
Адвокат Силвия Величкова, член на Надзорния съвет на НЗОК, споделя подобно мнение, определяйки предложения механизъм не като средство за контрол, а като начин за ограничаване на разходите.
„Проявява се самоцелна грижа към бюджета. Това е тенденция, която много пъти се забелязва в подхода на НЗОК – да се грижи за бюджета, а не за медицинската помощ и нейното качество“, коментира Величкова.
Тя предупреди, че тази мярка може да доведе до по-голямо доплащане от страна на пациентите, включително и нерегламентирано:
„Прехвърля се отговорността от липсата на контрол върху лечебните заведения и пациента. Те ще са потърпевши от този т.нар. механизъм. Това може да създаде единствено проблеми и за изпълнителите на медицинска помощ, и за пациентите. Контролът ще бъде по-ефективен тогава, когато и пациентът участва“.
Пълното интервю с д-р Иван Маджаров и адвокат Силвия Величкова може да бъде намерено в звуковия файл към оригиналната публикация на Българското национално радио.
Dunavmost.com