1 min read

Европрокуратурата е разследвала близо сто случаи на измами в България през 2024

Страната ни е четвърта в ЕС по брой разследвания за злоупотреби с европейски фондове

Европейската прокуратура е водила 97 разследвания на измами с евросредства на стойност 487,65 милиона евро в България през 2024 година. Тази информация става ясна от публикувания днес доклад за дейността на институцията.

България заема четвърто място по брой на разследванията в Европейския съюз. Първенец е Италия с 458 разследвани случая, следвана от Румъния с 251 и Германия със 190. Прави впечатление, че в значително по-големи държави като Франция и Испания се водят два пъти по-малко разследвания в сравнение с България. Най-малко случаи на предполагаеми измами Европрокуратурата разследва във Финландия – само 3, и в Естония – 5.

Според данните от доклада, общият брой на текущите разследвания в страната ни достига 254. От тях 12 са за ДДС измами на значителната стойност от 443 милиона евро. За изминалата година Европейската прокуратура е съставила 10 обвинителни акта срещу 14 души за измами с евросредства на стойност 6,27 милиона евро, като трима души вече са получили осъдителни присъди.

Кои са най-засегнатите сектори

В България най-много злоупотреби с европейски средства са регистрирани във фондовете за регионално развитие. На второ място по злоупотреби са средствата от земеделските фондове и фондовете за развитие, а третата позиция заемат средствата, предназначени за заетост, социална кохезия и включване.

Ситуацията в Европейския съюз

В края на 2024 година във всички участващи държави Европейската прокуратура е имала общо 2666 текущи разследвания, което представлява увеличение от 38% спрямо предходната година. Изчислените щети за бюджета на Европейския съюз възлизат на 24,8 милиарда евро – с 22,5% повече в сравнение с 2023 година.

Особено тревожен е фактът, че повече от половината от изчислените щети (13,15 милиарда евро) са свързани с трансгранични измами с ДДС, в които почти систематично участват престъпни организации. Това представлява сериозен риск за вътрешната сигурност на съюза.

През 2024 година са започнали повече от 1500 нови разследвания, което е почти 10% увеличение в сравнение с предходната година. Тези разследвания представляват приблизително 13,07 милиарда евро щети. През същата година Европейската прокуратура е обработила 6547 сигнала за престъпления – 56% повече от предходната година. Над 70% от сигналите идват от частни лица, а близо 27% от националните власти.

Само 1,7% от сигналите са подадени от институции, органи, служби и агенции на Европейския съюз, което според Европрокуратурата показва, че те трябва да засилят откриването и докладването на съмнения за измами.

През 2024 година Европейската прокуратура е повдигнала 205 обвинителни акта, което представлява увеличение от 47% в сравнение с 2023 година. През изминалата година институцията е замразила активи на стойност 849 милиона евро.

Dunavmost.com

Previous Story

Заловиха 50 килограма наркотици на „Капитан Андреево“

Next Story

Биткойнът поскъпна след публикация на Тръмп в социалната му мрежа

Latest from Blog

Киселият Гунди и рошавият Тошко Йорданов заличават партии и депутати в последните секудни

Киселият Гунди заличава партии в последните секунди. Буквално в 6 без 10. Да напомня, че същото джудже Тошко Йорданов е договорил с Пеевски Информационно обсшужване да извади депутат на ИТН от Монтана

Огромен пожар затвори летище “Хийтроу”

Полетите са спрени минимум до края на деня, засегнати са и маршрути от България Най-натовареното летище в Лондон – „Хийтроу„, беше принудително затворено след мащабен пожар в електрическа подстанция, който причини пълно
Go toTop