
Европа е изправена пред недостиг на газови резерви, докато студеното време и енергийните предизвикателства засилват натиска върху цените
Цените на природния газ в Европа отбелязват значителен ръст, след като запасите започнаха да се изчерпват по-бързо от очакваното. Основните фактори зад тази тенденция са по-студеното време, спадът в производството на възобновяема енергия и прекратяването на транзита на руски газ през Украйна, сочи анализ на Coface – компания, специализираща в застраховане на търговски вземания.
Според експерта Симон Лакум, европейските газови хранилища сега са на нива, които са 17% по-ниски спрямо миналата година и малко под средната стойност за предвоенния период. В същото време борсовите цени на газа в Европа са се върнали до стойности, невиждани от повече от 15 месеца.
Зимата удари запасите по-силно от очакваното
Анализът подчертава, че по-ниските температури в началото на 2024 г. са довели до значително по-високо потребление на газ за отопление. Освен това Европа изпита ефекта от т.нар. „dunkelflaute“ – метеорологичен феномен, който съчетава ниски температури, слаба слънчева светлина и слаби ветрове. Това е довело до намалено производство на вятърна и соларна енергия в Северозападна Европа, принуждавайки страните да разчитат повече на газовите резерви.
Руският газ спира – какво означава това?
От 1 януари 2025 г. транзитът на руски газ през Украйна официално приключи. Това доведе до още по-силно повишение на цените и накара търговците, които очакваха сезонно поевтиняване, да купуват газ на по-високи цени.
След началото на войната в Украйна, зависимостта на Европа от руския газ намаля значително – от 45% през 2021 г. до около 18% през 2023 г.. За да компенсира загубените доставки, ЕС увеличи вноса на втечнен природен газ (LNG) и ускори внедряването на възобновяеми енергийни източници.
Какво ни очаква през 2025 г.?
Според фючърсните цени на холандския TTF, газът в Европа ще остане с 50% по-скъп спрямо 2024 г. и два пъти по-скъп от средните цени за периода 2015-2019 г..
Важна роля в бъдещето на газовия пазар ще играе Азия – ако китайската икономика ускори ръста си, това може да доведе до още по-високо търсене и допълнително покачване на цените.
САЩ също са ключов фактор – страната увеличава износа на LNG, който вече представлява 19% от европейския внос (спрямо 6% през 2019 г.). Очаква се още по-голямо нарастване на зависимостта на ЕС от американски газ, като Брюксел има план да спре напълно вноса на руски газ до 2027 г.
Въпреки че в момента няма риск от сериозен недостиг, Европа е изправена пред предизвикателството да осигури достатъчно запаси преди зимата на 2025-2026 г..
Dunavmost.com