
Пребитите от неизвестен мъж синоптици са настанени в болница със стабилизирано състояние
Двама дежурни метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и брутално пребити малко след полунощ на 9 март. По време на нощното дежурство в станцията е влязъл непознат мъж, който е нападнал Румяна и Георги Златанови. Въпреки сериозните наранявания, двамата са успели да избягат през гората до съседна хижа, откъдето е бил подаден сигнал за инцидента. Пострадалите незабавно са били транспортирани до болнично заведение.
Пред Българското национално радио, доктор Любен Попов от Клиниката по неврохирургия на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна-ИСУЛ“ съобщи, че състоянието на двамата пострадали метеоролози е стабилизирано.
„Направени са всички необходими изследвания и са настанени в нашата клиника. Под наблюдение са. За щастие, няма вътречерепни хематоми, които да усложнят ситуацията. В момента са с ясно съзнание“, поясни доктор Попов.
Сериозни травми при пострадалите
Медицинското лице уточни, че травмите на двамата синоптици са значителни: „При мъжа може би ще се сформира средна телесна повреда, тъй като има наранено съзъбие на горна челюст, избити зъби. Предстои да се уточни. При дамата има разкъсно-контузни рани на окосмената част на главата и на гърдите. Била е ритана там, според мен“.
Като предпазна мярка пострадалите остават за наблюдение в болницата.
Прекъснати метеорологични наблюдения
Професор Таня Маринова, генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), изрази сериозна тревога относно инцидента: „Силно обезпокоени сме от случилото се, осъждаме всякакви форми на насилие„. Тя демонстрира съпричастност и пълна подкрепа към Румяна и Георги Златанови и техните близки, като подчерта, че това е първи подобен инцидент в историята на станцията.
В предаването „Преди всички“ на БНР, професор Маринова разкри, че от момента на инцидента до настоящия момент не се извършват наблюдения и измервания в метеорологичната станция на връх Мургаш.
„Тази сутрин предстои ръководството на Института да вземе решение какви действия да се предприемат за тяхното възстановяване, като на първо място е осигуряване безопасността на служителите,“ обясни тя и допълни: „Този период не бива да продължава дълго време. Трябва да направим всичко възможно да ги възстановим. Ще премислим нещата и ще видим какво можем в момента бързо да направим, за да продължат измерванията, които са важни“.
Професор Маринова отбеляза също, че на метеорологичните станции няма охрана и не е възможно такава да бъде осигурена поради финансови и логистични ограничения.
Dunavmost.com