
Продуктът съдържа високо съдържание на кадмий
Детски обеци с великденски мотиви са спрени от продажба на границите на Европейския съюз поради алармиращо високо съдържание на кадмий. Според информация от онлайн платформата „Ние, потребителите“, лабораторните анализи са установили, че опасният химичен елемент съставлява до 94% от теглото на бижуто.
Експертите предупреждават, че натрупването на кадмий в човешкия организъм може да доведе до сериозни здравословни проблеми, включително увреждане на бъбреците и костите, а в някои случаи дори да причини раково заболяване.
Забраненият модел обеци е идентифициран с номер EAS-6278/OB и баркод 5056283862786. Изделието е с произход Великобритания и е спряно от разпространение заради несъответствие с Регламента REACH, определящ допустимите нива на химикали в нехранителни потребителски стоки.
„Всеки празник, включително и Великден, е важен ден в календара на маркетинговите кампании на търговците. В тях се включват продукти от най-различни групи, които могат да имат и най-малко косвено отношение към празника или има потенциал да бъде изкуствено създадена такава връзка„, коментира Габриела Руменова – основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Други рискови великденски продукти
Това не е единичен случай на опасни детски продукти с великденска тематика. По-рано е забранено и детско колие с великденско зайче поради същия проблем – прекомерна концентрация на кадмий със стойност 0,075% от теглото на верижката. В други случаи в детски бижута са откривани и фталати, които също представляват опасност за здравето.
Специалистите обръщат внимание и на великденските стоки за декорация на дома. Родителите с малки деца трябва да бъдат особено внимателни за наличието на дребни елементи, които лесно могат да се отделят и да бъдат погълнати. Като пример се посочва великденско пиленце, краката на което лесно се отделят и се превръщат в малка част, която дете може да постави в устата си и да се задави. Тези несъответствия противоречат на изискванията на Директивата относно безопасността на детските играчки и на европейския стандарт EN 71-1.
Не по-малко опасни са и плюшените играчки, чийто пухкав материал може лесно да бъде отстранен от малките деца и поставен в устата. При поглъщането му и залепването по дихателните пътища може да се стигне до блокиране на потока на въздух. В други случаи предпоставка за опасност са дребни елементи по играчките като очи, нос, копчета и други, които лесно могат да бъдат отделени и погълнати от детето, водейки до задавяне.
Заради такива рискове през годините са забранявани плюшени играчки във формата на различни животни, които са великденски символи като заек, овца и други, или са аранжирани с великденски мотиви като боядисани яйца, козунаци и други.
Потребителите трябва да внимават и при покупката на шоколадови яйца тип „киндер сюрприз“, които също са спирани от продажба заради съдържание на фталати, дребни елементи или приклещващи части.
Експертите съветват потребителите да избягват закупуването на стоки с вече известни рискове и да се пазят от нелоялни практики като заблуждаваща информация за характеристиките на изделията и за условията на сделката.
Dunavmost.com