
Мурсалският чай остава под пълна защита – дори за лични нужди
Министерството на околната среда и водите обнародва заповед, с която се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна през 2025 година. Документът, подписан от министъра на околната среда и водите Манол Генов, вече е публикуван в Държавен вестник, съобщиха от МОСВ.
Специалният режим на опазване и ползване, който се въвежда ежегодно, цели да защити видовете, чиито ресурси проявяват трайна тенденция за намаляване и съществува реална заплаха за естественото им разпространение в природата.
Сред забранените за бране видове са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, момина сълза и лечебна ружа. Голяма част от тези растения могат успешно да се култивират, което е и целта на забраната – те да бъдат отглеждани за търговски цели, а не да се събират от находищата им в дивата природа.
За лични нужди – с изключения
Важно е да се отбележи, че тези забрани не засягат събирането на билки за лични нужди в количествата, определени в Закона за лечебните растения. Единственото изключение за поредна година е мурсалският чай (известен още като пирински или алиботушки чай – Sideritis scardica Grisb.), който е абсолютно забранен за бране на територията на цялата страна, дори и за лични нужди.
„Забраната за бране на мурсалския чай както за стопански, така и за лични нужди, е наложена с цел да се възстановят находищата му в природата,“ поясняват от екоминистерството.
От МОСВ подчертават, че мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Научните доказателства сочат, че лечебните му качества са еднакви с тези на растящите в дивата природа екземпляри.
Регламентирано събиране на 11 вида
Заповедта определя също и допустимите за събиране количества билки (в килограми сухо тегло) от 11 лечебни растения от естествените им находища извън територията на трите Национални парка. Сред тях са червен божур, елшовиден зърнастец, лечебна иглика, катраника (бял пелин), лазаркиня (ароматно еньовче), лудо биле (старо биле), лечебен ранилист, безстъблена решетка, лютива тлъстига (жълто прозориче), кисел трън и шапиче.
Посочените в приложението на заповедта количества ще бъдат разпределени от директорите на съответните Регионални инспекции по околната среда и водите към фирмите, подали заявления за ползване.
Купувайте само от легални източници
Министерството апелира към любителите и търговците на билки да се интересуват от имената на лечебните растения, тъй като някои от тях имат по няколко народни наименования. „Водещо е латинското и научното име, за да няма объркване при самостоятелно събиране или лечение с тях,“ съветват от МОСВ.
От екоминистерството призовават гражданите да не купуват билки от пазарите без растенията да имат законни документи за произход. За бодливия залист, който се използва в цветарските магазини за букети, е необходимо да има документи за внос.
За допълнителна информация или сигнали за нарушения, гражданите могат да се свързват със съответните Регионални инспекции по околната среда и водите, които осъществяват контрола по изпълнение на заповедта.
Заповедта за специалния режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2025 година е достъпна и на интернет страницата на МОСВ.
Dunavmost.com