
България е избрана в Изпълнителния съвет на организацията след 30-годишно прекъсване
Комисията по здравеопазване в парламента категорично отхвърли днес предложението на партия „Възраждане“ за прекратяване на членството на България в Световната здравна организация (СЗО). При гласуването 14 депутати се обявиха против проекта, четирима го подкрепиха, а двама се въздържаха.
Проектът за решение, внесен от председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов и група народни представители, предвиждаше задължаване на Министерския съвет да прекрати Основното споразумение между правителството на Република България и СЗО.
Правна недопустимост
Председателят на здравната комисия професор Костадин Ангелов обясни правната недопустимост на предложението: „Конституционните правомощия на Народното събрание не предвиждат хипотеза, при която с решение да се възлага предприемане на действия към едностранно изменение на международни договори“. Той подчерта, че вносителите са били предварително информирани за това обстоятелство.
Мотиви на вносителите
Според „Възраждане“ участието в СЗО не носи добавена стойност предвид съществуващите инструменти за здравни политики в Европейския съюз. Вносителите изтъкват проблеми с бюрократични тежести и неефективно разходване на средства, включително над 145 милиона лева за неизползвани ваксини с изтекъл срок на годност, закупени по препоръка на организацията.
Позиция на здравното министерство
Министърът на здравеопазването доцент доктор Силви Кирилов изтъкна стратегическото значение на членството в СЗО: „От 2024 година България е избрана за член на Изпълнителния съвет на организацията. Това е втори по важност орган след Световната здравна асамблея“.
Министър Кирилов подчерта, че в момента само България, Полша и Словакия от Европейския съюз имат право на глас в Изпълнителния съвет. Страната ни активно участва в дебатите за реформиране на организацията, особено по отношение на прозрачността и отчетността на бюджетните, програмни и финансови процеси.
Dunavmost.com