2 mins read

Златният обир на България продължава

Теменужка Петкова е подписала споразумение, което намалява таксите и премахва контрола върху добива, докато златото поскъпва рекордно

Държавната хазна губи милиарди левове ежегодно заради скандално ниските концесионни такси за добив на злато и благородни метали, докато чуждестранни компании реализират космически печалби. Финансовият министър Теменужка Петкова, която през 2015 година като енергиен министър е подписала допълнително споразумение, ощетяващо драстично България, сега парадоксално отговаря за бюджета на страната.

Темата за концесионните договори и огромните загуби за българската икономика разпали парламента по време на обсъждането на проект за решение, внесен от опозицията.

„Абсолютно неизгодна клауза, договорена изцяло против интересите на България“, заяви Радостин Василев от ПП „МЕЧ“, визирайки споразумение №5, подписано лично от Теменужка Петкова на 11 август 2015 година като министър на енергетиката.

Престъпно споразумение срещу интересите на българите

Докладите от дебатите разкриват шокиращи факти – с допълнителното споразумение, подписано от Петкова, са намалени средствата за задължителната минимална екологична програма, орязани са и средствата по задължителната инвестиционна програма. Премахнат е контролният съвет и достъпът до обекта, а концесионното възнаграждение е намалено въпреки многократно увеличения добив на руда и значително повишената цена на златото.

„Прекратен е и контролът на количеството концентрат, което се изнася от държавата. Т.е. ние не знаем какво се добива и какво се изнася от България“, подчерта Василев с тревога.

Още по-фрапиращ е фактът, че такива споразумения са сключвани след проверка на ДАНС и заключение на прокуратурата, които са установили, че тези действия са против интересите на България.

Колосални печалби за концесионерите, жълти стотинки за България

Концесионните такси, които частните компании плащат на държавата, са смехотворни на фона на огромните печалби, които реализират. По думите на Виктор Папазов от „Възраждане“, за 2024 година „Дънди Прешъс“ е декларирала печалба от 243 милиона долара.

„За миналата година Дънди Прешъс е добило 261,335 унции злато. Ако изчислим тези унции в долари, това прави 762,314,195 щатски долара за брутния приход по борсови цени. Знаете ли колко е това в лева? 1,490,956,972 лева. Ето това е нашият подарък към един концесионер“, разкри Папазов пред народните представители.

За сравнение, концесионните такси, които компанията плаща, са едва 1,5% от декларирания добив. За 2023 година „Дънди“ е платила едва 25 милиона лева концесионна такса – нищожна сума в сравнение с реализираните приходи.

България – разграден двор без контрол

„Българската държава не контролира нищо от 2015 година. Няма схема за контрол“, алармира Красимир Манов от ПП „МЕЧ“.

По думите му, нито службите, нито Министерството на вътрешните работи могат да предоставят меродавна информация какво точно се случва в златодобивните мини. Всички данни за добива са базирани единствено на информацията, предоставена от самите концесионери.

„Да не говорим за една специална шихта, в която има един куп редкоземни метали, и които ние не знаем. Ние реално нищо не знаем. Абсолютно нищо. Всичко е на доверие. Е, каква е тази държава? Разграден двор“, възмути се Манов.

Управляващите защитават статуквото

Докато опозицията настоява за спешни мерки и предоговаряне на концесионните договори с цел драстично увеличение на таксите до 30-40%, представителите на управляващото мнозинство се опитаха да омаловажат проблема.

Александър Иванов от ГЕРБ защити настоящото положение, твърдейки, че концесионните такси се очаква да се увеличат и това вече било предвидено в Закона за държавния бюджет.

„В консолидираната фискална програма за 2026 година очакваните приходи са в размер на 550 милиона лева“, заяви Иванов, опитвайки се да обори необходимостта от приемане на проекторешението.

Изход от колониалния модел

Изказванията на депутатите от опозицията показват, че България все още функционира като колония, която раздава националните си богатства на безценица.

„Разпродали сме и сме раздали богатствата на България, и затова сме бедни, защото сме колония“, категоричен бе Радостин Василев, призовавайки за радикална промяна в управлението на природните ресурси.

Народните представители посочиха няколко възможни решения – създаване на държавно предприятие за добив на полезни изкопаеми, стартиране на нова процедура по избор на концесионери при договаряне на пазарна концесионна такса или прекратяване на сегашните неизгодни договори.

„Виждате Тръмп какво прави. Като ще е Америка велика отново, дайте и ние да се дигаме, да ставаме и ние велики отново. Говорим за милиарди, които можем да вземем“, заяви Красимир Манов.

Dunavmost.com

Previous Story

Българи загинаха при катастрофа в Испания

Next Story

САЩ започнаха директни преговори с „Хамас“

Latest from Blog

Полицейска обсада в Истанбул след ареста на Екрем Имамоглу

Блокирани са десетки пътни артерии, а стотици полицаи са разположени около Съдебната палата Истанбул се превърна в крепост под обсада след задържането на кмета Екрем Имамоглу, като властите въведоха извънредни мерки за

Тервел Замфиров стана световен шампион по сноуборд

Българският талант триумфира с минимална преднина във финала на паралелния слалом в Енгадин Българският сноубордист Тервел Замфиров постигна изключителен успех с драматична победа, ставайки световен шампион в паралелния слалом при мъжете. 20-годишният

Тонино Пицула: Сърбия е в необявено извънредно положение

Докладчикът на ЕП коментира продължаващите протести и последствията от трагедията в Нови Сад Сърбия се намира в състояние на „необявено извънредно положение„, според докладчика за страната в Европейския парламент Тонино Пицула. Той

МВР издирва Атанас Съзанов

42-годишният мъж е в неизвестност от 19 март Бургаската полиция организира мащабна издирвателна акция за изчезнал местен жител. 42-годишният Атанас Костадинов Съзанов е в неизвестност от 19 март, когато е напуснал дома

Финансови съвети за пенсионери: кога, как и какво?

Пенсионната възраст е време за заслужена почивка, но понякога възникват финансови предизвикателства, които изискват допълнителни средства. Независимо дали става дума за непредвидени разходи, ремонт на дома или подпомагане на близки, един изгоден
Go toTop