
Евродепутатът: Имахме одобрени кадри, но „някой натисна копчето“
В момент, когато държавността се разгражда, Конституционният съд остава един от малкото нейни стожери, а задкулисието в България не предлага нищо повече от продължаващо разпадане на държавните структури. Това заяви евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС-ДПС в интервю за Българското национално радио.
Според Кючюк последните парламентарни избори са били „тежко компрометирани“, като става дума не просто за пропуски, а за сериозно вмешателство и „кражба на демокрация“.
„Твърдим, по вътрешни данни, че бяхме ограбени поне с 30 000 – 40 000 гласа„, посочи евродепутатът, като допълни, че е имало „зверско пълнене на бюлетини, надписване“.
Кючюк изрази очакване за реакция от страна на българската прокуратура, тъй като „ако това не бъде разкрито докрай, рискуваме да се случи пак същото“. Той постави под въпрос легитимността на народните представители при предполагаемо средно отклонение от по 10 гласа в 12 000 секции, въпреки че данните на Конституционния съд за проверените около 2000 секции показват отклонение само с 1-2 гласа.
„Ние не убеждаваме българските граждани, че изборът, който правят, е отчетен„, категоричен бе представителят на ДПС-ДПС.
Съмнения за манипулации с резултатите на „Величие“
Относно партия „Величие“ и нейния резултат при оповестяването на данните от последните парламентарни избори, Кючюк изрази съмнение за манипулация:
„„Величие“ още от самото начало беше влязло в българското Народно събрание. Тази партия беше ограбена още от самото начало. Самият факт, че бяха държани на повърхността толкова време – на 4.1, 4.2, на 4.3% и впоследствие явно нещо накара задкулисието да не ги вкара. Явно не получиха достатъчно гаранции, че това ще бъде „правилната партия“ – разбирайте, ще играе по тяхната свирка„, заяви евродепутатът.
В подкрепа на думите си той цитира неформалния лидер на „Величие“ Ивелин Михайлов, който е споделил за оказван натиск и предлагани пари, за да не влезе формацията в парламента. Кючюк предполага, че „преди това сигурно са му предлагали, за да влезе, обаче като не е приел предложението, се е отишло на другия вариант“.
Според него това са били най-нечестните избори в историята, което се доказва и с решението на Конституционния съд, и е „немислимо да проведем следващите избори в същата ситуация на неяснота и несигурност по отношение на вота“.
Мотивите за включване в управлението
По отношение на обвиненията, че ДПС-ДПС се включва в управлението, за да „преяде с власт“ и да избегне следващи избори, Кючюк обясни: „Ние бяхме поканени в това управление, за да носим солидарна отговорност. Отговорността и за грешките ще бъде споделена„.
Според него целта е била „да спрем поредицата от избори и отдалечаването на страната от геополитическия избор“. Кючюк категорично заяви: „Няма да ни уплашат с избори. Не просто влизаме, а влизаме с много над 4%-овата бариера. Няма никакъв страх„.
Евродепутатът призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да признае публично: „Борисов да излезе и да каже – управляваме заедно с Пеевски. И другите политически партии да кажат – ние приемаме управлението с Пеевски и оттук нататък няма какво да говорим. Моделът на Пеевски е много дълбок. Той е модел на задкулисието, на завладяната държава. Това е нашият политически обхват на действие. Ние влязохме заради тази причина. Ще се борим, за да разградим този модел„.
Разочарование от партньорите
Илхан Кючюк изрази разочарование от политическите партии, подписали санитарния кордон, иницииран от ПП-ДБ. „Ако знаехме, че техният ангажимент няма да бъде твърд, тоест ще се отметнат при влизане в управленско мнозинство с ГЕРБ, които не подкрепиха санитарния кордон, по всяка вероятност нямаше да влезем в това управление„, обясни той.
Кючюк заяви, че парламентарната група на ДПС-ДПС ще разкрива всички опити за узурпация и ще изважда на преден план кандидатите със зависимости. Той отправи предизвикателство към партньорите си: „Ако мнозинството иска да си търси друго мнозинство, без нас, с официалната подкрепа на Делян Пеевски, да излязат и да го кажат„.
Спорни кадрови въпроси
По отношение на представителството на ДПС-ДПС във втория ешелон на властта, Кючюк разкри интересни подробности: „Три предложения имахме и те бяха одобрени от всички, включително в присъствието на министър-председателя. След това някой натисна копчето и нашите кандидати станаха неприемливи„. Той призова обществото само да си отговори на въпроса „кой натиска копчето“.
В заключение Илхан Кючюк коментира и промените в архитектурата за сигурност в Европа: „Европа се събужда. Това е шокова терапия„.
Dunavmost.com