Истинското „ала-бала“ в изборния процес не е в машините за гласуване, а в машините за преброяване, ръководени от „Информационно обслужване“ АД. Именно там, в процеса на обработка на резултатите, изглежда се крие основният проблем.
На фона на публичния скандал, изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ АД, Ивайло Филипов, заяви от трибуната на Народното събрание, че само неговите данни могат да бъдат верни. Освен това, той заплаши, че ако някой се усъмни в тях, ще сезира прокуратурата. И действително, по отношение на искането на Конституционния съд за повторно преброяване на определени секции от последните избори, Филипов не само отказа да приеме възможността за грешка, но и предприе действия чрез прокуратурата, за да потуши съмненията.
Това въвлича прокуратурата, Конституционния съд и ЦИК във водевил, който има за цел да прикрие нередностите в преброяването. Опитите за манипулация и укриване на потенциални грешки или злоупотреби излизат извън рамките на технически пропуски и преминават в политически инструмент, чрез който се бетонира контролът върху изборните резултати.

Още по-скандално става, когато на бял свят излиза информация от разследващата платформа BIRD.BG, че жената, с която Ивайло Филипов живее – Венета Желева Попова, управлява неговата бивша фирма „ИнвенТийм“ ЕООД. След като Филипов поема ръководството на „Информационно обслужване“ АД през 2015 г., въпросната фирма изведнъж започва да генерира оборот от над 2 милиона лева годишно – при положение, че има само едно осигурено лице. Очевидно възниква въпросът за конфликт на интереси и възможни схеми за отклоняване на средства. Интересно е, че преди избори Ивайло Филипов пътува до САЩ, „за спортни събития“, но какво прави през останалото време и как има средства за подобни пътувания предвид декларираните си спестявания е друг въпрос.

Кой и колко му се отчита? Този въпрос остава отворен, но е очевидно, че когато съществуват толкова съмнителни връзки между частни и държавни структури, доверието в изборния процес и в институциите се разклаща сериозно. Докато прокуратурата, ЦИК и Конституционният съд се въвличат в политически игри, обществото остава с горчивото усещане, че истинският контрол върху изборите е извън неговите ръце.
Ще има ли реални последствия за тези разкрития или водевилът ще продължи? Това зависи от обществения натиск и готовността на институциите да осветлят цялата истина.
Дезинформационно обслужване
Bnews.bg