
Как да оспорим електронен фиш, когато не сме извършили нарушение?
Адвокат Христиан Митев отговори на важни въпроси от слушатели на БНР относно давността на наказателни постановления и законовите възможности за оспорване на електронни фишове.
В първия случай, слушателят Първан Първанов от град Пловдив попита дали неговият брат, който предстои да се завърне от чужбина, трябва да заплати глоба по наказателно постановление от КАТ отпреди четири години.
„Според Закона за административните нарушения и наказания, в член 82 са записани сроковете, при които не се изпълнява административното наказание. При глобите този срок е 2 години,“ поясни адвокат Митев. Той обясни, че давността започва да тече от влизане в сила на акта и се прекъсва при всяко действие на надлежните органи за изпълнение на наказанието.
По думите на експерта, независимо колко пъти е спирана или прекъсвана давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока от 2 години – тоест общо 3 години и половина.
„В случая на вашия слушател, брат му не би следвало да дължи заплащането на тази глоба,“ категоричен беше адвокатът.
Оспорване на електронни фишове при несъответствия
Вторият казус от Иванка Лилиева от град София засяга два електронни фиша за превишена скорост, издадени на 23 декември миналата година в часовете 21:00 и 23:20, с общ размер от 500 лева.
Слушателката посочи, че на въпросната дата тя и приятелят ѝ са пътували извън столицата, а на единия от фишовете не се вижда регистрационният номер на автомобила.
Адвокат Митев категорично потвърди възможността за оспорване на фишовете и обясни подробно процедурата:
„Електронният фиш се изплаща на собственика или на лицето, на което е предоставено моторното превозно средство. В 14-дневен срок от получаване собственикът може да заплати глобата или да предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация, посочваща лицето, което е извършило нарушението.“
Той добави, че в 7-дневен срок от получаване на фиша може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на МВР, а при отхвърляне на жалбата, електронният фиш може да бъде обжалван пред районния съд в 14-дневен срок.
„Тъй като във вашия случай констатирате сериозни разминавания между това, което се е случило и това, което е отразено в електронния фиш, можете да го оспорите първо по административен ред, след това чрез органа, който издава акта, и накрая пред районния съд,“ посъветва адвокатът.
За слушателите, които се сблъскват с подобни проблеми, адвокат Митев обърна внимание, че ако бъде заплатена глобата, наложена с електронния фиш, това не отнема правото на обжалване, но в такъв случай се възстановяват 80% от нейния размер.
Dunavmost.com