
Експерти: Необходим е строг контрол при смяната на валутата
Икономическият и социален съвет излезе с предложения за ускоряване процеса по приемане на еврото. Според организацията, обединяваща синдикати и работодатели, ползите за гражданите и бизнеса ще надхвърлят потенциалните рискове. Основните предизвикателства са свързани с ролята на държавните надзорни органи, които трябва да осигурят честен преход от лев към евро.
Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите и Агенцията по храните ще играят ключова роля през първите месеци след въвеждането на еврото.
„Наистина да бъдем много внимателни в самия момент на превалутиране. В първите няколко месеца, в които влиза еврото всички институции да си вършат работата, да не стигаме в крайности. Виждаме, че всички страни, които тръгнаха да фиксират цени на ключови стоки, не успяха да се справят“, коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Поуките от опита на други държави
Подобни грешки при въвеждането на еврото вече са допускани в Хърватия. Бизнес представителите настояват за сериозен контрол, който да предотврати спекулативно покачване на цените.
Атанас Карагеоргиев, хотелиер с дългогодишен опит, споделя своите наблюдения: „Аз наблюдавах приемането на еврото в Западна Европа. Държавите, които започнаха да работят с евро и помня още скандалите, които се получаваха, големите неуредици, кафето сигурно от четири лева ще стане четири евро и изобщо тия скокове едва ли ще могат да се урегулират, ако държавата не си е на мястото“.
Според него обаче, туристическият бизнес отдавна работи наполовина в режим на еврозона: „Нашите цени са обявени в евро от поне десет години, продължаваме да работим в евро, постъпленията са в евро, изменения няма“.
Очаквания за минимално покачване на цените
Работодателските организации подчертават, че преминаването към единната европейска валута трябва да доведе до минимално покачване на цените.
„Ако нещо е струвало 10 лева, сега ще струва 10 лева и три стотинки. Това е инфлацията, която може да породи промяната на валутата. Ако има друга генерирана инфлация, тя може да бъде или от спекула, или от други макроикономически показатели като например нарушени вериги на доставки, високи цени на енергийни носители“, обяснява Станислав Попдончев от Българската стопанска камара.
Според последната резолюция на Икономическия и социален съвет, основните ползи от влизането в еврозоната включват очакван ръст на заплатите, премахване на транзакционните разходи и подобрен достъп до финансиране.
„Анализите, които направихме в икономическия и социален съвет показват, че и в други държави, където са приели еврото, това е така и не само, но и води до намаляване на неравенството“, допълва Попдончев.
Положителни нагласи сред производителите
Димитър Бакалов, един от големите хлебопроизводители в Благоевградско, гледа положително на очакваното въвеждане на еврото:
„Кой може да каже, че не е положително, все едно влизането ни в Шенген не е положително, влизането ни в Европейският съюз не е положително, конкуренцията е важна, ако аз я направя баницата 3 евро, няма да дойде никой и какво ще направя, нищо“.
Предстоящи стъпки и предизвикателства
България е поискала извънредни доклади за влизане в еврозоната, като се очаква те да използват данните към април. Дотогава страната трябва да задържи критериите за приемане на еврото – инфлация и дефицит.
„Към момента изглежда възможно и постижимо да ги задържим, ако не правим все пак някои извънредни, странни решения. Хубаво е да има малко повече разум в парламента, например при приемането на бюджета“, смята Петър Ганев.
В отговор на множеството въпроси, Българската народна банка е допълнила информацията на електронната си страница в рубриката „Присъединяване към еврозоната“. Сред най-важните въпроси е този за курса, по който България ще приеме еврото – 1,95583 лева за евро, фиксиран от валутния борд. Съществува решение на Народното събрание за приемане на еврото само при това съотношение.
Оттук произлиза и вторият въпрос – Какво правило ще се спазва при закръглянето? Отговорът е обикновено – математическо. Когато се умножава по курса, се взима целият без закръгляне, отговорът се закръгля до втори знак след запетаята, като ако третият е пет и повече се добавя една единица. Изключение от това правило се прави само за пенсии или други социални плащания, за да няма ощетяване на хората.
Важно е да се знае, че двойното обозначаване на цените в евро и лева ще започне един месец след обявяване на датата на приемане на еврото и ще продължи дванадесет месеца след това. Шест месеца или дори година преди смяната на валутата, може да се наблюдава намаляване на парите в обращение, за да се улесни изтеглянето им след подмяната.
Dunavmost.com