
Симптомите на рядката болест често се бъркат с грип в началния стадий
В Александровска болница предстои откриването на експертен център за диагностика и лечение на пемфигус, съобщи доцент Косара Дреновска в предаването „Пулс“ по NOVA NEWS.
Специалистът по кожни болести разясни същността на това рядко автоимунно заболяване, което се проявява с характерни мехури по кожата и може да има животозастрашаващи последици, ако остане нелекувано.
„Пемфигус започва от оралната лигавица с оплакване за болки в гърлото и спадане на гласа, което често се интерпретира като грипоподобно заболяване“, обясни доцент Дреновска.
Трудна диагностика
Според специалиста първоначално в устната кухина се появяват мехурчета, които пациентите често описват като афти. Впоследствие кожните прояви се разпространяват по тялото – основно по корема, гръдния кош, скалпа и лицето.
„Закъснението в диагностицирането понякога варира между 6 месеца и 1 година. Имаме случаи, при които през този период от време заболяването остава неразпознато“, подчерта доцент Дреновска.
Лечение и възможности
Лечението на пемфигус се осъществява с кортикостероиди, като се използва и друг медикамент, който се поема от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). При тежко протичане на заболяването някои пациенти се нуждаят от спешни реанимационни грижи.
Експертът посочи, че съществува генетично предразположение за развитието на това заболяване. В предаването участва и пациент на доцент Дреновска, който сподели своя опит с лечението.
Dunavmost.com