
ПП ще подкрепи бюджета в частта за еврозоната, ако видят изпълнен критерия за 3% дефицит
Съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Кирил Петков заяви в предаването „120 минути“ по bTV, че три основни категории в страната възпрепятстват приемането на България в еврозоната. Според него тези групи създават пречки за правителството и забавят процеса на интеграция.
Петков идентифицира първата категория като хора, държащи големи количества „сиви“ пари в размер на над 25 милиарда лева. Според него преминаването към еврото ще доведе до необходимостта тези средства да бъдат осветлени и превалутирани. В противен случай, тяхната легализация ще стане невъзможна.
Втората група, която според него „дърпа спирачката“, са банки, чиято дейност не отговаря на регулациите на Европейския съюз. Петков не посочи конкретни институции, но намекна, че те не желаят промяната, тъй като новите правила ще наложат по-строги изисквания за прозрачност и контрол.
Третата група, според него, са онези, които не желаят България да продължи пътя си към европейската интеграция, а вместо това предпочитат геополитическа ориентация към Изтока.
Позицията на ПП-ДБ относно бюджета и съдебната система
Кирил Петков подчерта, че ПП-ДБ ще подкрепи бюджета в частта, свързана с подготовката за еврозоната, но само ако бъде спазен критерият за 3% бюджетен дефицит. Въпреки това, между първо и второ четене, формацията ще настоява за промени.
Относно попълването на регулаторните органи, Петков изрази съмнение, че в управляващата коалиция вече са направили свои назначения, но отбеляза, че в институции като Висшия съдебен съвет (ВСС) са необходими 160 гласа.
„Според мен в управляващата коалиция ще са нагласили своите хора на регулаторите, но има институции като Висшия съдебен съвет, където са необходими 160 гласа и там моята надежда е, че не могат да съберат 160 гласа, дори и Пеевски да гласува с тях. И това означава, че ще трябва да потърсят гласовете на опозицията. Ако някои не се продаде, има шанс да се направят честни конкурсите за регулаторите“, коментира Петков.
Какво следва?
Въпросът за влизането на България в еврозоната остава основна тема в политическия дневен ред. Страната все още не е изпълнила всички критерии за присъединяване, а дебатите по темата продължават както в Народното събрание, така и в обществото.
Dunavmost.com