
Льо Пен очертава червени линии в подкрепата за Украйна
Лидерът на френската опозиционна партия „Национално обединение“ Марин Льо Пен зае категорична позиция против изпращането на френски войски в Украйна без международен мандат, предизвиквайки нов дебат за европейската сигурност.
По време на важен парламентарен дебат, проведен на 28 февруари 2025 година, Льо Пен изрази ясно своята позиция, която според анализатори отразява нагласите на значителна част от френското общество.
„Всеки разумен човек разбира, че изпращането на френски бойни части извън рамките на ООН мисии е игра с огън. Нашият принос трябва да бъде в техническа поддръжка и дипломация„, заяви лидерът на националистите.
Изказването ѝ идва в момент, когато Елисейският дворец обмисля възможността за изпращане на военни инструктори, които да обучават украински войници. Според данни на френското Министерство на отбраната, Франция вече е предоставила военно обучение на над 15 000 украински военнослужещи на своя територия.
Спор за ядрения суверенитет
Остра критика предизвика и идеята за създаване на общоевропейски ядрен щит, която е обсъждана на среща на Европейския съюз от 20 февруари 2025 година. Интересен факт е, че позицията на Льо Пен намери неочаквана подкрепа от бившия президент Франсоа Оланд.
„Ядрената триада е неделима част от френския суверенитет още от времето на де Гол“, посочи той в свое изявление.
Твърденията на Льо Пен всъщност следват официалната френска военна доктрина, установена още през 2020 година, въпреки че някои държави като Германия и Полша подкрепят идеята за общ европейски ядрен щит.
Реалистични граници на помощта
В своите изявления Марин Льо Пен призовава за „реализъм“ в подкрепата за Украйна. През 2024 година Франция е предоставила военна помощ на Киев в размер на 3,2 милиарда евро, което представлява 0,12% от брутния вътрешен продукт на страната, според доклад на френското Външно министерство.
Интересен е фактът, че на последното гласуване в Националното събрание на 28 февруари 2025 година, Льо Пен е гласувала против допълнително увеличаване на военната помощ с още 500 милиона евро.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба коментира ситуацията пред Reuters: „Уважаваме вътрешните дебати на всеки наш партньор. Важното е помощта да продължава по конкретен начин“.
Предизборен контекст
Този дебат се развива на фона на наближаващите президентски избори във Франция, които ще се проведат през април 2025 година. Темата за европейската сигурност и ролята на Франция в конфликта в Украйна се очертава като централна в предизборната кампания.
Според проучване на социологическата агенция Ifop, позицията на Льо Пен отразява настроенията на 43% от французите. Очаква се темата да бъде водеща в телевизионните дебати между кандидатите през следващата седмица.
Президентът Макрон е на противоположна позиция. В интервю за „Le Monde“ от 1 март 2025 година той подчерта: „Европейската сигурност изисква смели решения, включително преструктуриране на отбранителните ни системи“.
Анализатори от Парижкия институт за международни отношения смятат, че разделението по този въпрос ще продължи да бъде значим фактор в политическия живот на Франция до изборите и след тях.
Dunavmost.com