
Срещата Тръмп – Зеленски постави НАТО на колене
Срещата между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп в Овалния кабинет може да се окаже повратна точка за международната сигурност в ерата след Втората световна война. Това става ясно от задълбочения анализ на д-р Майкъл Рубин, старши изследовател в Американския предприемачески институт и директор на политическия анализ в Близкоизточния форум, публикуван на 2 март 2025 година в специализираното издание „19FortyFive„.
Експертът категорично заявява, че резултатите от тази среща на практика поставят въпроса дали НАТО все още съществува като ефективен отбранителен съюз.
„Украйна ще продължи да се бори със или без подкрепа. В крайна сметка, идеологията, а не обидата мотивира руския президент Владимир Путин. Руският лидер просто отхвърля правото на Украйна да съществува като независима нация или култура“, пише Рубин в своя анализ.
Срещата се оказва фатална заради това, което подсказва за бъдещето на НАТО. Декларацията на Тръмп за морална еквивалентност и отказът му и на вицепрезидента Джей Ди Ванс да признаят явната агресия, която Украйна понася, поставя сериозни въпроси дали те биха рационализирали и отхвърлили агресията срещу страните-членки на НАТО.
Проблеми с Член 5 на НАТО
Д-р Рубин припомня, че Член 5 от Северноатлантическия договор от 1949 година постановява: „Страните се съгласяват, че въоръжено нападение срещу една или повече от тях в Европа или Северна Америка ще се счита за нападение срещу всички тях.“ Според експерта обаче, този член не е толкова категоричен, колкото вярват много поддръжници на алианса.
Първо, членът само призовава алианса да предприеме „такива действия, каквито счита за необходими, включително използването на въоръжена сила, за да възстанови и поддържа сигурността в Северноатлантическата зона“. Това какво е необходимо за сигурността подлежи на тълкуване.
Вторият проблем с Член 5 е консенсусът, който управлява НАТО. С разширяването на алианса до 32 държави-членки става почти невъзможно да се постигне пълно съгласие.
Тревожни перспективи
„Това, което означава на практика, е, че НАТО е мъртво, дори ако още не го осъзнава“, предупреждава Рубин. „Ако руските сили навлязат в Естония, Латвия и Литва, Съединените щати на практика няма да направят нищо.“
Според експерта, Германия може да негодува, но акцентът върху „меката сила“ отдавна е ерозирал военната ѝ мощ. „Германската армия днес е по-добра в декларациите, отколкото в отбраната, и в меморандумите, отколкото в минохвъргачките“, пише Рубин.
Експертът смята, че Путин вероятно осъзнава, че моментът е подходящ да предяви претенции към това, което смята за присъщо право на Русия върху бившите съветски граници. „Балтийските държави са негови за взимане“, предупреждава Рубин.
Dunavmost.com