
Медицинските работници искат 20% увеличение на заплатите и по-добри условия на труд
Работещите в сферата на здравеопазването ще разпънат палатков лагер с неопределена продължителност пред сградата на Министерството на здравеопазването на 12 март. Протестната акция идва след неуспешни преговори между Национален синдикат „Защита“ и ръководството на здравното ведомство, съобщава БГНЕС.
Срещата между двете страни е завършила с остро недоволство от страна на синдиката, който е отправил гневно писмо към екипа на министър доц. Силви Кирилов. Основните искания на медицинските работници включват повишаване на трудовите възнаграждения с 20% за всички заети в сектора и увеличаване на средствата за храна до 10 лева за работна смяна.
Специални искания за Спешна помощ
Сред приоритетните искания е категоризирането на работещите в Спешните центрове в първа категория труд поради високото напрежение и риск, съпътстващи ежедневната им работа. Синдикатът настоява пред Министерството на здравеопазването, Министерския съвет и ресорната парламентарна комисия да бъдат предприети спешни мерки срещу зачестилите случаи на насилие срещу медицински персонал.
Финансови и структурни промени
Протестиращите настояват за цялостно преразглеждане на финансирането в здравния сектор, като по-конкретно искат отмяна на лимитите в лечебните заведения, увеличение с 20% на стойността на клиничните пътеки и значително повишаване на средствата за „спешност“ в Спешно-приемните отделения на болниците – от сегашните 46 до 100 лева на преминал пациент.
В писмото си до институциите представителите на Национален синдикат „Защита“ подчертават, че са категорично против намаляването на клиничните пътеки и ограничаването на броя хоспитализации, което според тях би влошило достъпа на пациентите до качествено здравеопазване.
Палатковият лагер, който ще бъде разпънат пред сградата на Министерството на здравеопазването, ще продължи за неопределено време до постигане на споразумение по исканията на медиците.
Dunavmost.com