
Красимир Вълчев обмисля въвеждане на оценка за дисциплина в училищата
Промени в учебните програми, повече часове по математика и природни науки, както и въвеждане на задължителен час по религия и добродетели. Това са част от предложенията, които Министерството на образованието и науката планира да внесе в Закона за предучилищното и училищното образование. Министър Красимир Вълчев обяви идеите в предаването „Денят започва“ по БНТ.
Според Вълчев темата за въвеждане на матура по математика не е приоритетна в момента. „Разговорът за насърчаване на изучаването на математика по-скоро приключва с темата за матура по математика, а не започва с нея. Трябва да направим много неща преди това – учебните програми, учебния план да увеличим часовете, да имаме повече учители“, каза той в ефира на БНТ.
Министърът подчерта, че основното ограничение за разширяване на изучаването на математика в гимназиален и прогимназиален етап е липсата на квалифицирани учители по този предмет.
Прекалена специализация и недостатъчно време за упражнения
Вълчев посочи, че българската образователна система е прекалено амбициозна откъм специализации. „Ако погледнете професионалното и профилираното образование в гимназиален етап, ние имаме доста амбициозни профили. Искаме за 12 години децата да научат това, което обикновено се учи за 14 или 15 години“, обясни министърът.
Той отбеляза, че в гимназиален етап има повече часове по чужди езици, отколкото по математика и природни науки взети заедно. Според него това е една от причините за лошите резултати на българските ученици по математика и природни науки в международното изследване PISA.
Предложения за промени
Образователното ведомство готви редица промени, които ще бъдат предложени за обществено обсъждане през следващите два месеца.
„Едно от предложенията, които ще направим, е да създадем по-хибридни профили. По-широката основа е по-добрата парадигма за бъдещето“, заяви Вълчев. Той допълни, че е необходимо да се освободи време на учителите и учениците, като се редуцира фактологията и се увеличи времето за затвърждаване на умения, дълбоко учене и упражнения, особено по математика и физика.
Министърът планира и въвеждане на задължителен час по религия и добродетели. „Един час по добродетели и религия, нещо което ние възнамеряваме да предложим, още повече ще усилим това възпитание. Това е начин и да обединим усилията си с вероизповеданията, с Българската православна църква най-вече – да направим децата добри хора“, обясни той.
Часът ще бъде включен в задължителния учебен план, но с възможност за избор на програми. Ако детето или родителят не желае да избере програма с елементи на конфесионално образование, ще има възможност да избере алтернативна програма – етика, философия или история на религиите.
Оценка за дисциплина
По темата за въвеждането на оценка „дисциплина“ министър Вълчев коментира, че лично подкрепя идеята. „Италия върна оценка дисциплина. И в училище, и в обществото ни доминира усещането за липса на ред. Дисциплината е базова предпоставка за добро обучение“, посочи той.
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование се очаква да бъдат готови през май и внесени за разглеждане в Народното събрание през май или юни.
Мерки срещу изтичането на медицински кадри
МОН ще предприеме мерки и по отношение на изтичането на медицински кадри. Според данните, цитирани от министъра, всеки четвърти завършил медицина избира да упражнява професията извън България. „Ще предложим за професионално направление „Медицина“ обвързването на част от приема с договори с лечебни заведения, което ще ги мотивира да останат“, заяви Вълчев.
Той отбеляза, че България е на първо място в Европа по обучение на лекари на 1 милион души, както и по чуждестранни студенти в професионално направление „Медицина“. Проблемът според него е по-сериозен при медицинските сестри, където основната мярка трябва да бъде повишаване на възнагражденията.
Dunavmost.com