
Вносът на китайски мед убива родното пчеларство
В световен мащаб медът се нарежда на трето място сред най-фалшифицираните хранителни продукти, като Китай доминира глобалното производство. Това сподели в ефира на БНР председателят на пловдивското Сдружение „Акация“ Николай Гайдов по повод Деня на пчеларя.
„Пчеларството е състояние на духа, ако го имаш като усещане, ти го практикуваш независимо от проблемите. Така че бих казал, че се занимаваме и доколкото е възможно се опитваме да поддържаме ниво“, сподели Гайдов, който има 40-годишен опит в бранша.
Безмитният внос подбива цените
Според председателя на Сдружение „Акация“, българските производители са изправени пред сериозни предизвикателства след разрешението на Европейския съюз за безмитен внос на мед от Украйна. Още по-тревожен е вносът от Югоизточна Азия, който често включва мед с добавени захарни сиропи, неотговарящ на европейските стандарти.
Младите напускат сектора
В Сдружение „Акация“ членуват около 140 души, но през последните години 20 от тях са прекратили дейността си. Въпреки че много млади хора са навлезли в бранша, тежката икономическа ситуация принуждава все повече производители да се откажат.
Ниски изкупни цени
Изкупните цени от 4.20 лева за килограм са „абсурдно ниски„, според Гайдов. Той настоява за повишаване на цената до 20-25 лева за килограм, каквито са нивата в съседните държави. В момента качественият български мед се продава между 12 и 18 лева за килограм.
„Лошото е, че покупателната възможност на българина е ниска и не може да си позволи тези равнища. Много от пчеларите не се занимават само с това, те работят и на други места, за да хранят семействата си“, коментира председателят на Сдружение „Акация“.
Dunavmost.com